En İyi Yaz Lastikleri

Felaket

New member
Kış aylarında olduğu kadar yaz aylarında da otomobil lastikleri hayati önem taşıyor. Lastiğin asfalta yeterli miktarda tutunması virajlarda savrulma ve fren mesafesine direk etki eden unsurların başında geliyor. Bu iki unsura bağlı olarak gerçekleşen kazalarda risk de azalmış oluyor.

Yaz lastikleri ile ilgili pek çok alternatif bulunuyor. Çoğu sürücü, daha ekonomik olan modellere yöneliyor ancak bu modeller yetirince güvenli sürüş sağlıyor mu? Lastik seçerken kriter kesinlikle bütçe olmamalı. Otomobilinize bütçenizi zorlayarak iyi kalitede yaz lastiği takmanız gerekiyor. Peki hangi lastiği seçmek gerekiyor. Sizler için testlerden yüksek puan alarak geçen en iyi yaz lastiklerini listeledik.

  • 1.En İyi Kuru Yol Lastiği: Hankook Ventus Prime 3 K125
4 adet boylamasına kanal suda kızaklama riskini azaltmak için suyu hızlı bir şekilde tahliye ediyor. Hamur bileşen, kontrollü bir aşınma sağlayarak lastiği daha dayanıklı hale getiriyor. Ayrıca lastikteki polimerler, hamur bileşenin daha iyi dağılmasını sağlıyor ve böylece ıslak zeminde frenleme mesafesi yüzde 8 oranında azalıyor. Temas yüzeyi de fazla olan lastik kuru zeminlerde daha iyi bir tutunma kabiliyeti sağlıyor.

  • 2.En İyi Islak Yol Lastiği: Bridgestone Turanza T001 Evo
Lastik kompakt otomobiller, aile araçları ve uzun yol araçları için tasarlanmış. Lastiğin üzerinde kullanılan daha yoğun çentikler sayesinde ıslak yolda daha iyi tutunma sağlıyor. Omuz alanlarındaki rijit hamur bloklar sayesinde de her türlü şartta dengeli bir sürüş imkanı sağlıyor. Lastiğin iç yapısı ve kemerleri sayesinde daha yüksek hızlarda da konforlu ve akıcı sürüş yapılabiliyor.

  • 3.En Düşük Yakıt Tüketimi Sağlatan Lastik: Continental Premium Contact 5
Kompakt araçlar, aile araçları ve uzun yol araçlarına yönelik tasarlanan lastik, sürüş hassasiyeti, konfor, güvenlik ve çevreci performanslarıyla dikkati çekiyor. Güçlendirilmiş omuz blokları sayesinde optimal bir yol tutuşu ve sürüş hassasiyeti sağlamak üzere hem virajda hem de frenleme sırasında kavrama sunan lastik, yüksek hızda denge ve sürüş konforu sağlıyor. Lastik, güçlendirilmiş kemer ve esnek lastik yanakları sayesinde daha az yuvarlanma direnci ve bu sayede daha az yakıt tüketimi imkanı sağlıyor.

  • 4.En Konforlu Sessiz Lastik: Nexen N Blue HD Plus
Son teknolojilerle üretilen performans yaz lastiği kategorisinde yer alan lastik ıslak ve kuru zeminde kısa fren mesafesine sahip. Güvenli ve konforlu sürüş imkanı sağlayan lastik, yol kavrama özelliği ile virajlarda savrulmayı da en aza indiriyor. Yakıt tasarrufu sağlayan ekonomik sınıfta yer alan lastik, gürültüyü en düşük seviyelere indirmesiyle öne çıkıyor.