Yumurtaların üstündeki numaralar ne manaya geliyor? Yumurtaların üstündeki sayıların manaları

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Son vakit içinderda fiyatı sistemsiz bir biçimde bir inen bir çıkan yumurtalardan hangilerinin organik, hangisinin daha sağlıklı olduğunu anlamamız pekte mümkün olmuyor. Lakin Sıhhat Bakanlığı tarafınca açıklanan yeni kodlama sistemiyle artık yumurtaların kalitesini öğrenmemiz mümkün. Besin Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yetiştirme metodu kodu’nu hayata geçirdi. Yeni periyoda girilen yumurta satışında üzerinde kod olmayan yumurtaların satışı yasaklandı.


YUMURTALARDA YETİŞTİRME METODU KODU

Yetiştirme metodu kodu, işletme ve kümes numarası önüne organik yetiştiricilik için sayı kodlarına ayrıldı. Verilen kodlama sisteminde hangi yumurtanın daha sağlıklı olduğu, hangi yumurtanın organik olduğunu bilmeniz artık mümkün. Lakin bunu bilmek için kodlama sisteminde kullanılan numaraların ne manaya geldiğini bilmeniz pek kıymetli.0 NUMARALI KOD

Eğer bir yumurtanın üstündeki kod sıfır numarasıyla başlıyorsa, bu o yumurtanın organik bir biçimde yetiştirildiğini tabir eder.

Tavuğa verilen yem organiktir ve tavuğa hiç bir biçimde hormon uygulanmadığı manasına gelmektedir. Yumurtalar içinde en sağlıklı olanı ve en kıymetli olanıdır.


1 NUMARALI KOD

Eğer bir yumurtanın üstündeki kod 1 numarasıyla başlıyorsa, bu o yumurtanın gezen tavuk yumurtası olduğu manasına gelmektedir.

Tavuğun rahatça gezdiği bir alanda yetiştirildiği manasına gelmektedir.


Ama bu tavuklara hormon ya da GDO’suz yem kısıtlaması üzere bir durum kelam konusu değildir.


2 NUMARALI KOD

Eğer bir yumurtanın üstündeki kod 2 numarasıyla başlıyorsa, bu o yumurtanın kümes ortasında dolaşan tavuktan çıktığı manasına gelmektedir. Bu tavuklar için kümes alanı düşünmeyin. Buradaki tavuklar belli bir alan ortasında rahatça hareket etmektedirler. bir daha bu koda sahip olan yumurtaların çıktığı tavuklarda yem ve hormon konusunda bir kısıtlamaları yoktur.

3 NUMARALI KOD

Eğer bir yumurtanın üstündeki kod 3 ile başlıyorsa, bu o yumurtanın kafeste büyüyen tavuktan çıktığı manasına gelmektedir. Bu yumurtaya en sıhhatsiz yumurta dememiz mümkün.