Ver parayı al diplomayı… Taksitli tez… tıpkı vakitte kabul garantili

bencede

New member
Türkiye’de akademi dünyasının en önemli sıkıntılarından biri olan ‘parayla tez yazdırma’ dolandırıcılığı ve bu durum ne yazık ki yıllardır devam ediyor. Para karşılığında tez hazırlayan ve hazırlatan şüpheliler hakkında süreç yapılsa da, bu durumun önüne bir türlü geçilmiyor. Yüksek lisans ve doktora yapmak isteyenler, parasını verip tez yazdırabiliyor. Alana, mevzuya göre değişmekle bir arada ortalama 20 bin TL’ye tez yazdırmak mümkün.

YÜZDE 100 GARANTİLİYMİŞ

Akademik danışmanlık ismiyle hizmet veren şirketler içinde taksit yapanlar bile var. Hatta görüştüğümüz tez hazırlayan kişi ya da şirketler, tez kabulü için yüzde 100 garanti dahi veriyor. Milliyet’ten Çiğdem Yılmaz, o şirketlerden ikisiyle temasa geçip Sosyoloji Bölümü’nde yüksek lisans tezi siparişi verdi.

Haberde şirketlerin Google arama motoruna, ‘Tez’, ‘Tez hazırlama’ sözlerini yazarak bulunduğu ayrıyeten açıklandı.

İletişime geçilen ve isminin Bestegül olduğunu söyleyen bireye yüksek lisans tezi yazdırmak istendiği açıklandı. Telefonun ucundaki kişi, hangi kısımla ilgili tez hazırlanacağı bilgisini istedi. Sosyoloji Kısmı ve ‘Suriyeli göçmenlerin Türkiye’deki entegrasyonunda İslamiyet’in rolü’ ve ‘Türkiye’deki mültecilerin iş gücü piyasasına etkisi’ başlıklarıyla tez hazırlamaya muhtaçlık duyulduğunu söyleyince, bu kere de ‘Tezde rastgele bir anket uygulanacak mı’ sorusuyla karşı karşıya kalındı. Tezin detaylarıyla ilgili konuşmanın devamında da son teslim tarihi bilgisi istendi. Gelecek Ocak ayında teslim edilmesini isteyince Bestegül hanım, ‘O tarihte teslim mümkün değil, zira epeyce yoğunuz. aslına bakarsan yetiştirsek de, bu kadar müddette fazlaca düzgün bir tez olmayacaktır ancak isterseniz farklı firmalar sizi yönlendirebilirim’ dedi.

ORTALAMA 20 BİN LİRA

Yüksek lisans tezinin ortalama 20 bin TL civarında yazılabileceğini anlatan Bestegül hanımla, ‘Tezde rastgele bir kahır yaşar mıyım’ kaygısını paylaşılınca alınan cevap ise şu biçimde oldu: “Hoca gerekli araştırmaları yapacak. Siz de, istediğiniz noktada yardımcı olabilirsiniz. Lakin geçme garantisi hiç bir firma veremez.”

Bunun akabinde Google’da ‘yüzde yüz onay garantili’ diye reklam yapan tez kuruluşu arandı. İsminin Enise olduğunu söyleyen vazifeli, tez konusunu ve kaç sayfa istendiğini, Whatsapp’tan iletilmesi ve ayrıntıları hocalara ileteceğini ve ona bakılırsa fiyat bilgisi vereceğini söylemiş oldu. İki tez konusunu yazdıktan daha sonra gelen bildiri şöylekiydi: “Belirttiğiniz ayrıntılar üzerine gerekli tüm araştırmaları tamamladık. Sizlere sunabileceğimiz her şey hazır teklifimiz, her bir çalışmanız için 10 bin TL olacaktır. Sizin hiç bir müdahalenize gerek kalmadan müellifimiz tarafınca titizlikle tamamlanacak olup “anahtar teslim” size teslim edilecektir.”