Uzmanından korkutan ikaz: Kalp ölümlerinin üçte 1’i erken devirde

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Kalp damar hastalıkları dünyada ve Türkiye’de vefata niye olan hastalıklar içinde ön sırada yer alıyor. 29 Eylül Dünya Kalp Günü niçiniyle değerlendirmelerde bulunan Kardiyolog Prof. Dr. Hasret Esen, kalp damar hastalıklarına bağlı ölümlerin üçte birinin beklenmedik derecede erken yani premature denilen çeşitte olduğunu belirtti.

“DAHA AZ FOSİL YAKIT KULLAN, DAHA FAZLA YÜRÜ”

Prof. Dr. Hasret Esen, kalp damar hastalıklarına bağlı ölümlerin yüzde 75’inden çoksının düşük ve orta gelirli ülkelerde meydana geldiğine işaret ederek, hava kirliliğinin de kalp hastalıklarının yüzde 25’inden sorumlu olduğu söylemiş oldu. Prof. Dr. Hasret Esen, “Fosil yakıtların daha az kullanılması üzere uzun vadeli tedbirler alınabilir. Günlük ömürde ise daha süratli aksiyon almak için yürüme ve bisiklet kullanması kesinlikle arttırılmalı. bu biçimdece herkes gezegeni ve kalp sıhhatini korumak için katkıda bulunmuş olacak” dedi.


Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi, Kardiyolog Prof. Dr. Hasret Esen

“STRES, KALP KRİZİNİ 2 KAT ARTIRIYOR”


Psikolojik gerilimin de kalp krizi riskini 2 kat arttırdığına değinen Prof. Dr. Esen, ruh sıhhati konusunun pandemi periyodunda dikkat çekmeye başladığını söylemiş oldu. Bütüncül sıhhat anlayışının artık ayrılmaz bir kesimi olduğunu savunan Prof. Dr. Esen, “Stresle başa çıkabilmek için başvurulan sigara, alkol ve ekran bağımlılığı üzere ziyanlı alışkanlıklardan uzak durmak kalp hastalıklarından korunmada anahtar rol oynuyor. İdman meditasyon üzere sağlıklı alışkanlıklar kazanmak ve sürdürmek epey kıymetli hale geldi” halinde konuştu.


KALP ‘DUYABİLEN VE HİSSEDEBİLEN’ BİR ORGAN

Prof. Dr. Hasret Esen, kalbin ‘duyabilen ve hissedebilen’ bir organ olması niçiniyle insan ömründe hayli özel bir yeri olduğunu da söylemiş oldu. hayatın başı ve sonunu kalp hareketlerinin belirlediğini hatırlatan Prof. Dr. Hasret Esen, kalbin tüm insanlığı birleştiren ortak bir öge olduğuna işaret etti. Bu yıl kalp hastalıklarına yasakların olduğu klasik bakış açısından çok farklı bir pencereden bakılacağını söz eden Esen, “Buradan hareketle Dünya Kalp Federasyonu 2022 yılında tüm dünyada üç ana başlık benimseyerek ‘kalbini kullan’ temasında farkındalık oluşturmaya çalışacak. İnsanlık, tabiat ve sen başlıkları altında farklı düşünme, yanlışsız kararlar verme, hamasetle davranıp diğerlerine yardım etmek de bu çerçevede teklifler içinde bulunuyor” dedi.