‘Tutkuyu gerçek yönetemedik’

Bilgin

Global Mod
Global Mod
SENEM AYDIN – Burcu Kıratlı, şimdilerde yedi yıl ortadan daha sonra dönüş yaptığı ‘Her Aşk Biraz Komiktir’ tiyatro oyununun heyecanını yaşıyor. Projede boşanma evresinde bir bayanı canlandıran Kıratlı, “Tesadüf… Büsbütün oyunun yazgısını yaşadım” diyor. Eş vakitli olarak Sinan Akçıl ile boşanma sürecinde olan Kıratlı ile W İstanbul’da buluştuk, hayatını ve projelerini konuştuk.

– ‘Her Aşk Biraz Komiktir’ tiyatro oyunu ile yedi yıl ortadan daha sonra sahneye döndünüz. Özlemiş misiniz?

İnanılmaz özlemişim. Yaptığın esprilerin anında reaksiyonunu almak, orta alkış almak epey keyifli ve özlediğim bir şeydi. Her oyun birinci oyun üzere…

– Oyunda fikir ayrılıklarına düşen ve boşanma basamağında olan bir hanımı canlandırıyorsunuz. Projeyi kabul ederken özel omurunuzdaki boşanma süreci başlamış mıydı yoksa tesadüf mü oldu?

Sevgili İrfan Kangı, partnerim Gürkan Tavukçuoğlu, Emre Özkan bana dört oyun göndermişti, içlerinden bunu seçtim. Zira his geçişlerinin epeyce olduğu, önemli performans isteyen bir öyküydü. Biraz kendimi zorlamak istedim. Oyunu seçerken ömrümde bu biçimde bir durum kelam konusu değildi. Konuşması bile yoktu. Provaların ortasında oldu. Hatta İrfan’a daima diyordum, “Lanetledin mi, ne yaptın?” Tesadüf… Oyunun bahtını yaşadım.

– ömrünüzde yeni bir devir başlıyor, bu süreci nasıl anlatırsınız?

Bilmiyorum kimi vakit insan yaşadığı hisleri söze dökemiyor. İşlerim de fazlaca art geriye geldi… Tiyatro başladı. Kendall+Kylie markasının reklam sinemasını çektim. Artık dizi görüşmemiz var. Biraz iş yoğunluğu ile karışık bir periyot. İyi-kötü tüm hisleri iç içe yaşıyorum.

– Sinan Akçıl ile ikinci sefer boşanma etabına geldiniz. Bu kere kesin bitti, geri dönüşü yok diyor musunuz?

Şu periyotta bu biçimde hissediyorum ve bu biçimde yaşıyorum. Asla düşman olamayız zira birbirimizin gururunu kıracak ya da rencide edecek bir şey yaşatmadık. Biz yalnızca aşkın verdiği tutkuyu gerçek yönetemedik.

– Evliliğinizin bitişiyle ilgili biroldukça tez konuşuldu. Bu haberler sizi yıprattı mı?

Hayır zira artık bunların maalesef işimizin gereği olduğunu kabullendim diyebilirim. Bilhassa Sinan ile münasebetimden daha sonra. Biliyorsun ben daima magazinden uzak yaşayan biri oldum. Ailem magazinin ortasında bulunmasına karşın… İşimle gündeme geleyim, projelerimle konuşulayım istedim. Lakin Sinan’dan daha sonra çıkan haberlere alışıp, gülüp geçmeyi öğrendim. Geçen en yakın arkadaşımla “Sevgili mi?” diye yazıldı. Bir öteki 10 yıllık arkadaşımla da haberlerim çıktı. Evvelden olsa anksiyete geçirirdim. Artık takılmıyorum ve kendimi yıpratmıyorum.

– Çocuk sahibi olmak istemediğiniz için yollarınızı ayırdığınız da söylendi. Anneliği yaşamak ister misiniz?

kimi vakit bir şeyin bitmesinin tek niçini olmuyor. O an gerçek vakit değildi, olmadı. Doğal ki anne olmak istiyorum ancak şu an önceliğim mesleğim.

– Daima beğenilen biri miydiniz?

Şımarıklık üzere algılanmasın fakat evet, hiç aksi bir şey duymadım. Lisede de, üniversitede de öyleydi. Okulun tanınan kızı vardır ya, ben oydum işte (gülüyor). Asi ve tanınan kız.

– Asi tarafınız devam ediyor mu?

Ediyor, asiliğim hiç eksilmedi. Bilhassa bağlantılar konusunda biraz zorum. Genelde benim yüzümden oluyor her şey (gülüyor). Bunu da itiraf etmiş olayım. En azından kabul ediyorum. Karşımdakini zorluyorum biraz.
Fakat beni memnun etmek bir o kadar da kolaydır. Ve hayata karşı daima merdim. Olaylara, risklere, aşka, her şeye karşı…

‘Telefon teneffüs cihazım olabilir’

– Toplumsal medyayla aranız nasıl?

El alışkanlığı oldu her şeydilk evvel. Sabah gözümü açar açmaz elime alıyorum. daha sonra yüzümü yıkayıp, kahvemi alıp, güne devam ediyorum.

– Hiç dijital detoks yaptınız mı?

Telefon benim teneffüs cihazım olabilir (gülüyor). Detoks bana nazaran değil, yapamam.

‘İşimi aşkla yapıyorum’

– Röportajdan evvel “yaşamım haftalık değişiyor” dediniz..

Evet, biraz olayları üzerine çeken bir hanımım galiba. Çok üzen ya da yıpratan bir olay hayatıyorum şükür lakin her hafta ömrümde bir şeyler değişiyor diyebilirim. O yüzden epey büyük konuşmuyorum artık…

– Büyük konuştuğunuz her şey başınıza mı geldi?

Gelmedi lakin bilemiyorsun, hayat o kadar sürprizlerle dolu ki… hayatın bana getireceği sürprizleri kabul ediyorum ve ona göre yaşıyorum.

– Aşka kapıları kapadınız mı?

Ben aşk hanımıyım. Aşk hayatımın her vakit en değerli modülü olacak. Köpeğime de, en yakın arkadaşıma da, anneme de, işime de aşığım. Her şeyi aşkla yapıyorum.

– Kendall ve Kylie Jenner kardeşlerin markası olan Kendall+Kylie’nin Türkiye’deki tanıtımında yer alıyorsunuz. Bu iş birliği hakkında neler söylersiniz?

İnanılmaz heyecanlıyım. Bir daha sonraki reklam çekimimiz Abu Dabi’de olacak. İşlerinde sahiden titizler. Kendall+Kylie grubu her şeyle şahsen ilgileniyor.

– Kendinizi Kendall-Kylie Jenner kardeşlere benzetiyor musunuz?

Kendall Jenner’ın giysi ve makyaj biçimi bana daha yakın. Misal bir havamız olduğunu söylüyorlar fakat ben kendime benziyorum (gülüyor).

‘İleride oyunculuk okulu açmak istiyorum’

– Bundan daha sonrası için meslek hedeflerinizde neler var?

25-30 sene daha sonra katiyetle bir oyunculuk okulu açmak istiyorum. 25-30 yıl dedim zira onun için daha epeyce gencim. Kendall+Kylie’nin toplantılardan daha sonra altı ay kadar yurt haricinde kalmayı düşünüyorum. Orada aktör stüdyolara gitmeyi düşünüyorum.

– Yurt haricinde oyunculuk yapmak istiyor musunuz?

Oyunculuğu kendi ülkemde yapmak bana her vakit daha keyif verir. Alışılmış ki sinema, marka mutabakatları üzere kısa vadeli işler olabilir fakat mesleğimi her vakit Türkiye’de yapmak isterim.

– yıllar evvel bir proje için saçınızı kazıtmıştınız. bir daha olsa bir daha yapar mısınız?

Yaparım. Bir rol geldiğinde, o karaktere aşık olursam 30 kilo da alırım, 45 kiloya da düşerim, saçımı da kazıtırım. Yurt haricinde bunlar hayli olağan. Bizde bir tık daha konuşuluyor.