Tazelenme Üniversitesi: Erkekler örgü, bayanlar tamir… 60 yaş üstü

bencede

New member
Antalya’daki Akdeniz Üniversitesi bünyesinde bir toplumsal sorumluluk projesi olarak ortaya çıkan Türkiye’nin birinci yaşlı üniversitesini kurma fikri, Akdeniz Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Fakültesi Gerontoloji Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Tufan’a ilişkin.
Hürriyet’ten Melike Çalkap’ın haberine göre, Akdeniz Üniversitesi’ndeki öğretim üyelerinin de istekli olarak eğitim verdiği 60 yaş üstü Tazelenme Üniversitesi, 2016 yılında eğitimlerine başladı.

DÜNYADA BİRİNCİ ÖRNEK

Prof. Dr. Tufan, “Yaşlı eğitimini biz icat etmedik ancak buna yeni boyutlar kazandırdık. Yaşlı adamların örgü örmeyi ve Yemek pişirmeyi, yaşlı bayanların ise tamirat yapmayı öğrendiği dünyadaki tek yaşlı üniversitesini hayata geçirdik” dedi. Tazelenme Üniversitesi’nden mezun olan öğrencilerin aldıkları diplomaların iş ömründe bir geçerliliği olmadığını söyleyen Tufan, 60 ve üzeri yaşlarındaki herkese kapılarının açık olduğunu söylemiş oldu. Tufan, Tazelenme Üniversitesi’ni şöyleki anlattı:

DEMANSA KARŞI

“Öğrencilerimizin günlük hayatlarında işlerine yarayabilecek bir müfredat hazırladık. Demans olmamak için beslenmemizi değiştirmemiz, makus alışkanlıkları bırakmamız, gelecekle ilgili amaçlar koymamız lazım. ötürüsıyla öğrencilerimize bununla ilgili pratik bilgiler veriyoruz. Bunun ortasında örgü örmek de yer alıyor. Zira örgü örmek beyinde satranç oynamak üzere bir durum oluşturuyor. Yemek de yapıyorlar. Bayanlar da tamir işlerini öğreniyor. Tarım, sıhhat, spor, tarih, hukuk, iktisat üzere alanlarda dersler de alıyorlar. Ayrıyeten hepsi derste not almak zorunda. Konsantrasyon, manaya ve bunu kâğıda aktarma marifetlerini de bu biçimdelikle gözlemliyoruz.”

İKİ ÇİFT BİR TEKLE 10 YIL GERİ GİTTİM

– Hüseyin Akça (Emekli Jandarma Kumandanı, 87 yaşında): “Şu an dördüncü sınıftayım. Bu yıl stajımı yaptıktan daha sonra mezun olacağım. Stajımı belediyenin imar kısmında yapmak istiyorum. Akabinde da yüksek lisansa başlamak istiyorum. Beynin farklı bölgelerini çalıştırmak için hepimiz örgüye sarıldık. Artık iki çift, bir tek biçiminde ilerleyerek şahane örgü örüyorum. Ayrıyeten yemek yapmayı da öğrendik.
– Fuzuli Çevik, (Emekli Astsubay, 70 yaşında): “Dördüncü sınıftayım. Tazelenme Üniversitesi beni en az 10 yıl gençleştirdi. Örgü örmek hoş bir şey lakin ben biraz zorlandım. Birinci başlarda ilmekleri atmak bile beni terletti. Lakin öğrendim. Atkı, kazak, bere ve hırka ördüm.”

EVİMİ KENDİM TAMİR EDİYORUM

– Türkan Bağ (Emekli Öğretmen, 70 yaşında): “İlk mezunlardanım. Dört yıl boyunca biroldukça farklı alanda bilgi edindik, kendimizi geliştirdik ve hayata bakış açımız değişti. Bunun yanı sıra orada öğrendiğim tamir bilgisiyle konutumda ufak tefek bozulan şeyleri usta çağırmadan tamir edebiliyorum.”