Tansu Çiller muhalefeti maksat aldı… Yeni parti için ileti verdi

bencede

New member
Eski Başbakanlardan Tansu Çiller, Türkiye gündemine ait Yeni Şafak’a açıklamalarda bulundu.

Parti kurup kurmayacağı bir müddetdir tartışılan Çiller, argümanlara, “Şu an o denli bir karar içerisinde değilim lakin yaptığım bir tespit var. Toplum bölünmüş durumda. Toplumu kucaklamak lazım. Bunu en düzgün yapabilecek teşebbüsün her tarafı kucaklayan bir merkez sağ oluşumu olacağını düşünüyorum. Bunun Türkiye’ye bir daha kazandırılması gerektiğine inanıyorum. Bu, parti kuracağım manasına gelmiyor fakat bunu tespit etmem beni düşündürüyor. Bundan ibaret…” biçiminde cevap verdi.

MUHALEFETE YÜKLENDİ

Yuvarlak masa etrafında bir ortaya gelen 6 muhalefet partisinin parlamenter sisteme vurgusunu da kıymetlendiren Çiller, parlamenter sistemin millete umut olamayacağını sav etti. Parlamenter sistemde ortaya çıkan koalisyon tabloları yüzünden Türkiye’nin yönetilemediğini savunan Çiller, “Türkiye tekrar koalisyonlara emanet edilmemeli. Bu koalisyonların nelere mal olacağını yaşayarak bakılırsan birisiyim” dedi.

Türkiye’de parlamenter sistemin koalisyonlarla yönetim edildiği vakit işlemeyeceğini ileri süren Çiller, “Bunu Türkiye’nin, gençlerin önüne umut diye koymak bir ihanettir. Türkiye’yi bir daha koalisyonlu parlamenter sisteme döndürmenin bir umut olabileceğini düşünmüyorum. Bunu açıkça söz etmek zorundayım. Tek başıma da olsam bunun Türkiye için yararlı olmayacağına inanıyorum. Bu çabada bunu söylemeye devam edeceğim. Bu 6-7 partinin bir ortaya gelerek yapmak istedikleri şeyin onları götüreceği noktanın bu olduğunu görüyorum. Bu Türkiye’yi güzele götürmez” dedi.

Çiller, muhalefeti de amaç alırken, “Ben, baktığımda karşımda idareye talip biroldukça parti görüyorum. Ben, o partilerin toplam koalisyonunu görüyorum, bu bana fazlaca düşündürücü geliyor. Ben bu biçimde koalisyonlarda yaşadıklarımı vakit zaman aktarmaya devam edeceğim. Bunun partizanlıkla ilgisi yok. Ben yalnızca bundan daha sonraki gençlerin seçimlerini yaşananların doğruluğu üzerine oturtmalarını istiyorum. Benim kaygım yalnızca Türkiye.dedi.

MERKEZ SAĞDA YENİ OLUŞUM

Türk siyasetindeki bölünmelere dikkat çeken Çiller, “Merkez bu bölünmeleri yumuşatan bir teşebbüstür. Bugün Türkiye’de ve bu koalisyonlar ortasında olmayan şey merkez sağdır, merkez sağ yoktur. Birfazlaca parti dolaşılıp, kaynatılıp ortasından çevrilen bir şeye merkez sağ diyemezsiniz. Yahut yüzde 1’in 10’da birini almış partiye merkez sağ diyemezsiniz. Merkez sağ bütünleştirir, toparlar. Ülkeyi doğusu ile batısı ile, her noktası ile toparlar, kucaklar. ötürüsıyla bugün parlamenter sistemi koalisyonlarla talep edenlerin ortasında merkez sağ olmamasını ayrıyeten büyük bir tehlike olduğunu düşünüyorum” dedi.