Taksiciler bir daha rahatsız: Toplu taşımadan ucuz

bencede

New member
İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Lideri Eyüp Aksu Yolcu sayısına bağlı olarak İstanbul’da taksimetre fiyatları toplu taşımaya oranla epey ucuz kaldı. derken konuşmasını şu biçimde sürsürdü.

”İstanbul halkı ağır saatlerde toplu ulaşımı yoğunluktan dolayı kullanamıyor. Bütün vatandaşlarımız, taksimetre fiyatları toplu taşımaya nazaran epey ucuz olduğu için herkes taksiyi tercih etmeye başladı. Bizim masraflarımıza ise yüklü ölçüde artırım yapıldı, bu işi sürdürebilmemiz ismine taksimetre fiyatlarına artırım yapılmasını talep ediyoruz. Biz toplu taşıma aracı değiliz, biz ucuz kaldık. En az yüzde 50 oranında artırım talebimiz var. İstanbul’da trafik fazlaca ağır, kimi vakit trafikte kilitlenip kalıyoruz.

Şirinevler’den taksiye bindiğinizde İncirli’ye geldiğinizi düşünün toplu taşıma iki bireyden 24 lira alıyor, üç bireyden 36 lira alıyor. Biz ise taksilerde indi bin 28 lira alıyoruz. O uzaklık 28 TL’yi geçmiyor. Düşünün üç kişi seyahat yaptınız, bu seyahati toplu taşımayla yaparsanız 36 lira ödeyeceksiniz, taksi ile yaparsanız 28 lira ödeyeceksiniz. Taksi toplu taşımadan fazlaca ucuz kaldı.”

TAKSİ FİYATLARI UCUZSA niye SAYISINI ÇOĞALTMIYORLAR?

Toplu taşımada yoğunluk görmediğini söyleyen yolcu Şemsettin Öztürk de, “Metrobüste de, otobüste de, tramvayda da yer bulabiliyoruz. örneğin birazdan gelen otobüs boş gelecek, iş saatlerinde yoğunluk olabilir. Taksi meblağları ucuzsa niye sayısını çoğaltmıyorlar? Fiyatlarla alakalı değil, ucuz olduğunu da sanmıyorum. Olağan, taksiciyi de ziyan ettirmeyen, iktisadını kaldıran, kimseyi üzmeyen bir biçimde. Toplu taşıma da daima artan nüfustan dolayı ağır olabilir, ancak iş çıkış saatlerinde ağır oluyor. O saatlere de fazla sefer khalbukilar, bu defa o otobüsler öğle saatlerinde iş yapamayacak” dedi.

FİYATLARLA ALAKASI YOK, BİLHASSA ARAP MÜŞTERİ PEŞİNDELER

Eminönü’nde esnaf olduğunu ve çoğunlukla taksi kullandığını belirten Miraç Bıyıklı ise, “Taksiye gereksinimi olanlar, tez işi olanlar biniyor. Taksi bulamıyoruz, taksi sayısı eksik. Benim iş yerim var Eminönü Tahtakale’de, burada esnafım. Bu noktada 30-40 dakika taksi beklediğimiz oluyor. Fiyatlarla alakası yok, kendini uyanık sanan taksi sürücüleri var, bilhassa Arap müşterilerin peşindeler, birtakım kimi da boşlar ve müşteri almıyorlar. Dürüst taksiciler de var onlar ise ekmeğinin peşinde” tabirlerini kullandı.