Soylu’nun kelamları tartışma yarattı: “Kuyruklu yalan”

bencede

New member
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Tek parti iktidarında Kuran-ı Kerim okumak yasaktı” kelamlarına karşılık Tarihçi Sinan Meydan’dan geldi.
Sinan Meydan, Elmalılı Hamdi Yazır’ın tefsirini paylaşarak şunları söylemiş oldu:
“Kuyruklu yalan!
Bir:
“Kuran okumak yasaktı!” dediği periyotta CHP hükümeti, Elmalılı Hamdi Yazır’a Kuran tefsir ettirdi,bu tefsir 1935’te 9 cilt olarak bastırıldı.
Tek parti devrinde devlet Kuran tefsir ettirdi, bastırdı,halka sundu.”
SOYLU NE DEMİŞTİ


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İzmir’de “İlk Oyum Erdoğan’a Birinci Oyum AK Parti’ye” programında konuştu.
“CHP’nin 14 Mayıs’ı sahiplenmesine ne diyorsunuz?” sorusunu yanıtlayan Bakan Soylu şunları söylemiş oldu:
“Kılıçdaroğlu’nun 14 Mayıs’ı sahiplenmesi Stalin’in kapitalizmi anlatması üzere bir şey. Artık 14 Mayıs bir halk harekatıdır. İsmi de beyaz ihtilaldir ve halkın hepsini kapsayan bir ihtilaldir. 14 Mayıs bu ülkede insanların özgürlüklerine, demokrasisine, hürriyetine bu ülkede Kuran-ı Kerim’in okunmasını yasaklayanlara karşı milletin kendi dinine, kendi inancına, kendi bedellerine sahip çıkmasının ismidir. Bunu engelleyen de CHP’dir. Cumhuriyet Halk Partisi milletin bedelleriyle arbedeli bir siyasi partidir. Bu kadar açık ve net. Merhum Menderes’e ‘sizi ben bile kurtaramam’ diyen bir anlayışı ortaya koymuş, darbecileri tahrik edip keşif yaptırıp Türkiye’de darbe yaptırmışlardır. 14 Mayıs halk iktidarını hazmedememişlerdir.”