Sınıf özçekimleri ISS’ye böyle ulaştı

Bilgin

Global Mod
Global Mod
1000’den fazla çocuk el ele tutuşuyor. Bazılarının yanlarında bir balon var, diğerleri küçük kırmızı kalplerle çevrili veya hatta bir uzay giysisi giyiyor: öğrencilerin çizdiği “selfie’ler” birlikte seyahat ediyor – Uluslararası Uzay İstasyonu ile 400 kilometre yükseklikte dünyanın yörüngesinde dönüyorlar ISS. Kasım 2020’de Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR), ilkokul öğrencilerini “sınıf özçekimleri” çizmeye ve bunları gençlik portalı DLR_next’e göndermeye davet etti. DLR 30 okul sınıfı seçti: resimleri on metre uzunluğunda dar bir kumaş şeridine basıldı ve bir alüminyum kap içinde rulo haline getirildi.

30 Ağustos’ta, SpaceX CRS-23 göreviyle ISS’ye ulaştılar. Alman ESA-Astronot Matthias Maurer de birkaç hafta içinde orada olacak ve tekstil şeridindeki görüntüleri canlı yayında gösterecek. Ancak gönderilen diğer görüntüler yeryüzünde kalmadı: Konteynerin ortasına yerleştirilen bir USB bellekte saklanıyorlar.


Küçük, kullanışlı, hafif ve güvenli“ISS’ye getirilen tüm nesnelerin önceden çok sayıda testten geçmesi gerekiyor. DLR’de genç yetenekleri desteklemekten sorumlu olan Dr. Volker Kratzenberg-Annies, “Bunu paketleyip uzay aracına koyamazsınız” diyor ve Frank Fischer ile birlikte “Dünyada El Ele” kampanyasını yürütüyor. DLR_School_Lab Braunschweig’den. Hazırlıklar Ağustos 2020’de başladı, Nisan 2021’de resimler metal kaplarında postalanacak NASA ABD’ye seyahat etti.

Küçük, kullanışlı, hafif ve güvenli: bunlar – basitçe söylemek gerekirse – ISS’ye teslimat için gerekliliklerdi. Küçük, çünkü tüm bilimsel donanımın yanı sıra uzay istasyonunda ve uzay taşıyıcılarında fazla yer yok. Kullanışlı, böylece Matthias Maurer şeridi ağırlıksız bir şekilde kolayca açıp sarabilir. Hafif çünkü bir roketi fırlatırken ağırlığın her gramı önemlidir. Ve astronotlar için tehlike olmaması için güvenli. Bu nedenle, resimlerin bulunduğu şerit, başlangıçta planlandığı gibi kağıttan yapılamadı. “Sararken ve açarken kağıt tozları çıkıyor. Toz istenmeyen bir durumdur çünkü havada yüzer ve solunabilir,” diye açıklıyor Frank Fischer. O ve ekibi, iyi yangın koruma özelliklerine de sahip olan özel bir kumaş seçti. Kumaş, buharlaşmayan bir mürekkeple basılmıştır.

Braunschweig’deki DLR’deki kursiyerler bobin, mahfaza ve USB bellek tutucu gibi metal parçalardan sorumluydu. Şeridi sarmanın en kolay yolu nedir? Sararken dolanması veya sıkışması nasıl önlenir? İlk olarak Frank Fischer, DLR_School_Lab Braunschweig’den bir öğretmenin desteğiyle birkaç 3D baskı prototipi oluşturdu, test etti ve optimize etti. Daha sonra müstakbel hassas teknisyenler eğiticileri ile birlikte metal tasarımları ürettiler. Takımı öven Frank Fischer, “Mekanizma mükemmel çalışıyor ve donanım da harika görünüyor” diyor. Dört yıl önce, Braunschweig’deki kursiyerler, Alexander Gerst’in “ufuklar” görevi için “zaman kapsülünü” başarıyla ürettiler.


Birinin kaybolması veya beklenmeyen güçlüklerin ortaya çıkması durumunda birbirinin aynı üç modelArtık mahfaza da dahil olmak üzere sadece bir resim şeridi değil, tamamen aynı olan üç resim var. Uzay yolculuğunda bu çok yaygındır: Uzay taşıyıcısı için bir uçuş modeli planlanır ve uzaya gönderilir. Model uçağın önceden hasar görmesi veya kaybolması durumunda yedek bir üniteye ihtiyaç duyulacaktır. İnşaat modeli yerde kalır. ISS’deki uçuş ünitesi ile ilgili sorunlar varsa sorunların çözülmesine yardımcı olur.

Sınıf özçekimlerinin ISS’de havada uçuşmaması için Velcro bantlar muhafazaya ve tekstil şeridin başına yapıştırılır. Her ikisi de uzay istasyonundaki dolaplara kolayca takılabilir. “Velcro ayrıca uzay yolculuğu için onaylanmıştır. Velcro şeritleri arasındaki mesafeler için bile kurallar var,” diye açıklıyor Frank Fischer. DLR’deki Alman Uzay Ajansı’nın desteğiyle tüm yönergeleri gözlemledi ve belgeledi. Bu, Avrupa Uzay Ajansı ESA tarafından kontrol edildi.


Parabolik bir uçuşta ilk kez ağırlıksızSon olarak Frank Fischer, bir DLR parabolik uçuşu sırasında yapının sıfır yerçekiminde çalıştığını ve çalıştırmanın kolay olduğunu kontrol etti. Parabolik uçuşlar, önce dik bir şekilde yukarı doğru uçan, daha sonra itme gücü olmadan daha düşük bir irtifaya inen ve ardından tekrar tırmanan bir araştırma uçağı ile gerçekleştirilir. Ağırlıksızlık, uzayda olduğu gibi, bu parabollerin her biri sırasında yaklaşık 20 saniye hakimdir. Frank Fischer resim şeridini birkaç kez açtı ve yüzerken tekrar sardı: “Bu, laboratuvarımızdakinden bile daha iyi gitti. Yerçekimi olmadığı için bant sarkmıyor ve sarması daha da kolay.”

Kaldığı süre boyunca Matthias Maurer, ISS’de şeridi gösterecek ve Dünya’da yer alan bazı öğrencilerle konuşacak. Orada değilseniz canlı yayını web üzerinden takip etme şansınız var. Daha sonra, sınıf özçekimleri bir uzay kapsülü içinde Dünya’ya ve DLR’ye geri döner. Orada tekstil şeridi sınıf sınıf kesilir, çerçevelenir ve ilgili okullara bir sertifika ile gönderilir. Volker Kratzenberg-Annies: “Uzay yolculuğu ve ayrıca genel olarak araştırma ve teknoloji için ISS’de bulunan bu hatıra ile kız ve erkek çocuklara ilham verebileceğimizi umuyoruz.”