“Sazan sarmalı”nda 2 tutuklama

bencede

New member
İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya bakılırsa, Sakarya’da aracını satan G.K. ve alıcı R.T.K’yi başka ayrı arayarak noterde buluşturan şüpheliler, 495 bin 500 liralık satış bedelinin kendi hesaplarına aktarılmasını sağladı.

Dolandırılmak istendiklerini anlayan tarafların şikayeti üzerine harekete geçen polis, “sazan sarmalı” sistemini kullanan şüphelilerin Mersin’in Tarsus ilçesinde olduğunu belirledi.

Tarsus İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Ofisi grupları, parayı çekmek için banka şubesine giden A.Z’yi suçüstü yakaladı.

Polis, zanlının parayı vereceği S.D’yi de gözaltına aldı.

Benzer hatalardan kayıtları olduğu tespit edilen A.Z. ve S.D, emniyetteki süreçlerinin akabinde çıkarıldıkları nöbetçi hakimlikçe tutuklandı.

Sazan Sarmalı dolandırıcılık örneği;

1-belli bir malın tüccarını, telefonla arayan çete üyeleri, “Elimizde ihale fazlası mal var. epeyce düşük fiyatla satıyoruz” diyerek teklifte bulunuyor. tüccar olur derse “Yükleme için haber bekleyin” diyorlar.

2- O malın satışını yapan ikinci bir tüccar bulunuyor ve sipariş veriliyor. birinci tüccar aranarak, “Malınız hazır. şu depodan gelin ve alın” deniliyor. Tıpkı anda ikinci tüccarı arayan çete, malı alacak sürücünün ismini ve plakayı veriyor. yükleme sürerken çete, birinci tüccarı “Daha evvel epey mağdur olduk. malınız şu anda yükleniyor. İrsaliye faturası da hazır. Biz bununla birlikte kuyumculuk yapıyoruz, hesabımız şudur. Lütfen malın parasını bu hesaba yollayın” diyerek kandırıyor. Her şeyin gözünün önünde olup bittiğini bakılırsan tüccar, havale yapmakta sakınca görmüyor.

3-ilk iki kademede yer almayan grup üyeleri bu esnada kuyumcu buluyor. Kuyumcuya “sizin orada oturuyorum. düğünümüz var. fazlaca acil altın lazım. ancak ben vilayet haricindeyım. Parasını hesabınıza eft yapsam olur mu? sürücüm altınları gelip alacak” diyor. Birinci tüccarın parayı havale etmesiyle birlikte, kuyumcu altınları çeteye veriyor.

Bu noktada çete için operasyon tamamlanmış oluyor ve ortadan kayboluyorlar. Geride kalanlardan 2.tüccar peşinat almadığı için malın yüklemesini durdurup ziyandan kurtulabiliyor, fakat 1.tüccar , yani havaleyi yapan dolandırılmış oluyor. Kuyumcuyu arıyor, kuyumcu “altınları sürücünüze verdim” deyince işin aslını anlıyor.