Japonların geliştirdiği ilaç tedavisi olmayan hastalığa karşı çığır açabilir

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Japon bilim insanları tarafınca yeni geliştirilen ‘lecanemab’ isimli ilaç Alzheimer tedavisinde çığır açabilir. Biyoteknoloji şirketleri Eisai ve Biogen’in ürettiği yeni Alzheimer ilacının hastalığın erken evrelerinde başarılı olduğu bildirildi. İki şirket yaptığı açıklamada “lecanemab” isimli ilaca ait birinci sonuçların beyindeki gerilemeyi yavaşlattığını ortaya koydu.

Son basamağa ulaşan denemelerle ilgili tam raporun önümüzdeki ay açıklanması bekleniyor, buna karşın bulgular bilim dünyasını şimdiden heyecanlandırdı. Bulgulara bakılırsa lecanemab tedavisi uygulanan hastalarda, plasebo verilen hastalara göre Alzheimer’ın ilerleyişi yüzde 27 azaldı.


TESTLER GLOBAL ÇAPTA YAPILDI

Japon biyoteknoloji firması Eisai, geliştirdiği ilaca dair denemelerinin global çapta Alzheimer hastalığının birinci evresindeki yaklaşık bin 800 hasta üzerinde çalışma yapıldığını belirtti. Çalışmada hastaların akıl sağlığındaki bozulma ve giyinmek ya da beslenmek üzere gündelik faaliyetlerdeki kabiliyetleri bir dizi kriter kullanılarak izlendi.

Eisai araştırmanın bütün sonuçlarının kasım ayı sonunda düzenlenecek olan bir konferansta duyuracaklarını, bulguları ayrıyeten bir tıp mecmuasında de yayınlamayı planladıklarını deklare etti.


ABD’NİN İLACA YIL BAŞINDA ONAY VERMESİ BEKLENİYOR

Tedaviye onay alabilmek için Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Japonya’daki yetkili kurumlara müracaatta bulunmaya hazırlanan şirket Amerikan Besin ve İlaç Yönetimi’ndeki (FDA) onay sürecini hızlandırma arayışında. FDA’in önümüzdeki yıl başında onaylaması beklenen ilaç, Eisai ve Amerikan biyoteknoloji firması Biogen tarafınca ortaklaşa tanıtılıyor.

İlaçla ilgili kamuoyuna bilgi veren Biogen icra yöneticisi Michel Vounatsos “Bugünkü duyuru hastalara ve ailelere, şayet onaylanırsa, lecanemabın potansiyel olarak Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlattığına ve idrak ve fonksiyon açısından klinik olarak manalı tesirde bulunduğuna dair umut verecek” diye konuştu.


“HASTALIĞA KARŞI EN YÜREKLENDİRİCİ SONUÇ”

ABD’deki Alzmeimer Birliği bulguları hastalığın altında yatan sebeplerin potansiyel tedavisinde bugüne kadarki en yüreklendirici sonuçlar olarak tanımladı.
İlacı ‘çığır açan’ bir gelişme olarak niteleyen İngiltere Alzheimer Araştırma Derneği de bir kuşaktır yapılan araştırmalar ortasında idrak bozukluğunu yavaşlatmada başarılı olan bu birinci büyük çaplı çalışmanın ‘tarihi’ olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Araştırmacıların çoklukla bulguların tamamı yayınlanmadan çalışmalarını kıymetlendirmek için temkinli davrandığı biliniyor. Lakin uzmanlar birinci sunulan bulguların “gayet sağlam” olduğu ve düzenleyici kurumların onayını desteklemesinin beklendiğini söz ediyor.


İLAÇ NASIL SONUÇ VERİYOR?

Beyinde biriken bir protein katmanının Alzheimer hastalığının tetikleyicisi oluğu sanılıyor. Lecanemab amiloid-beta plakalarından oluşan yumakları ortadan kaldırmak gayesiyle geliştirildi.

Ailesel geçmiş ve diyabet üzere kronik rahatsızlıkların da etkileyici faktörler olduğu Alzheimer hastalığının çabucak hemen bilinen bir tedavisi yok. Biogen uzun yıllar daha sonra birinci kere geçen yıl Adulhelm isimli bir ilacı piyasaya sürmüş, lakin yıllık 56 bin dolara mal olan tedavinin yüksek maliyeti ve ilacın işe yaradığına dair zayıf deliller sebebiyle sigorta şirketleri ilaç ödemelerini ya kısıtlamış ya da durdurmuştu.