İsimli Tıp raporu: Ruh sıhhati bozuldu

bencede

New member
İsmailağa Cemaati’nde “dini nikâh” ismi altında 6 yaşındaki H.K.G’nin senelerca cinsel istismara uğramasına ait açılan davanın birinci duruşması 30 Ocak Pazartesi günü başlayacak. Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı, duruşma öncesinde mahkemeden davanınkapalı yapılmasını ve olaya ait yayın yasağı konulmasını talep etti. Bu ortada mahkemenin talebi üzerine rapor hazırlayan İsimli Tıp Kurumu, olay niçiniyle mağdurenin ruh sıhhatinin bozulduğuna oy birliğiyle karar verdi.

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in, 2004 yılında çabucak hemen 6 yaşında olan kızı H.K.G’yi imam nikâhı ismi altında 29 yaşındaki tarikat üyesi Kadir İstekli’ye zorla evlendirdiğinin ortaya çıkması Türkiye gündemini sarsmıştı.

H.K.G’ye yönelik yıllar sürdüğü sav edilen cinsel istismara ait açılan davanın birinci duruşması, İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yarın başlıyor. Saat 10:00’daki duruşmada mağdurenin babası İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel, annesi Fatma Gümüşel ve tarikat üyesi Kadir İstekli sanık olarak hâkim karşısına çıkacak. Duruşmada üç sanığın savunması alınacak.

Duruşmaya Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakanlığı’nın yanı sıra epeyce sayıda baro, bayan ve çocuk hakları örgütü ve siyasi parti yetkilisi ve avukatlarının katılması bekleniyor.

ADLİ TIP RAPORU MAHKEMEYE ULAŞTI

Bu ortada duruşma öncesinde dikkat çeken gelişmeler yaşandı. Mahkeme, dava sürecinde mağdurenin vücut ve ruh sıhhatinin bozulup bozulmadığının tespiti için İsimli Tıp Kurumu’ndan rapor alınmasına karar vermişti. Bu niçinle İsimli Tıp Kurumu’na sevk edilen H.K.G. uzman tabipler tarafınca muayene edildi. Bu inceleme kararında hazırlanan 25 Ocak 2023 tarihindeki rapor, mahkemeye gönderildi. DW Türkçe’nin ulaştığı raporda, cinsel istismar olayından dolayı mağdurenin ruh sıhhatinin bozulduğu istikametinde mütalaa verildi. sonucun sonuç kısmında, şöyleki denildi:

“Yukarıdaki tıbbi dokümanlar ve dava belgesinin tetkikinde elde edilen ve isimli psikiyatriyi ilgilendiren konuların değerlendirilmesinde; (…) mağduru bulunduğu olaydan kaynaklanmış ruh sıhhatini bozacak mahiyet ve derecede olan travma daha sonrası gerilim bozukluğu denilen psikiyatrik bozukluğun tespit edildiği, bu duruma bakılırsa H.K.G’nin mağduru bulunduğu olay niçiniyle ruh sıhhatinin bozulduğu oy birliği ile mütalaa olunur.”

BAKANLIK DAVADA KAPALILIK İSTEDİ

Öte yandan davaya müdahil olan Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı, duruşma öncesinde mahkemeye dilekçe vererek, davada zımnilik sonucu alınarak duruşmaların kapalı yapılmasını ve davaya ait yayın yasağı konulmasını talep etti. Mahkemenin, yarın başlayacak duruşmada birinci vakit içinderda bu talebi ele alması bekleniyor. Şayet kapalılık sonucu temalırsa duruşmaya sırf sanık, mağdure ve taraf avukatları katılacak. Öbür izleyiciler ve basın mensupları ise salondan dışarı çıkarılacak.

Bakanlık, olaya ait yaptığı açıklamada, davaya müdahil olduklarını belirterek, “Bakanlığımızca süreç yakından takip edilerek, bir evvel olduğu üzere ilerleyen periyotta de mağdura her türlü hukukî dayanak verilecektir” demişti.

H.K.G. OLAYI NEDİR

Dava belgesine bakılırsa; İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel, 2004 yılında çabucak hemen 6 yaşında olan kızı H.K.G’yi imam nikâhı ismi altında 29 yaşındaki tarikat üyesi Kadir İstekli’yi zorla “evlendirdi.” Küçük yaştan itibaren cinsel istismara uğradığını belirten H.K.G’ya argümana bakılırsa 13 yaşında nişan, 15 yaşında düğün yapıldı.

14 yaşındayken adet düzensizliği üzerine ailesi tarafınca hastaneye gdolayılen mağdur çocuğu muayene eden tabip, cinsel istismar kuşkusu üzerine durumu polise bildirdi. Savcılık bunun üzerine soruşturma başlattı. H.K.G’nin ailesi, çocuğun 17 yaşında olduğunu argüman etti. Savcılık, hastaniçin doğum kaydına ulaşmak yerine mağdureyi Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde kemik testine gönderdi. Lakin ailesi, 17 yaşında olduğunu öne sürdüğü H.K.G’nın yerine 21 yaşındaki bir tarikat üyesi bayanı teste soktu. Bu niçinle H.G.K’nin kemik yaşı 21 çıktı. Savcılık, bu niçinle 2012 yılında takipsizlik sonucu vererek belgeyi kapattı. Bu süreçte H.K.G, 17 yaşında gebe kaldı ve bir çocuk dünyaya getirdi.

2020 yılında mağdure, bir defa daha yargıya başvurdu. Sözü alınan H.K.G. evraka Kadir İstekli’yle 6 yaşında evlendirilme ve cinsel istismara uğrama süreçlerine ait yaptığı konuşma kayıtlarını kanıt olarak sundu.

İddianameye de giren ses kaydı dökümünde H.K.G. “6 yaşında nikahımız kıyılmayaydı. Keşke babam alakaya müsaade vermeseydi. Yani bu ıstırapların hiç biri olmazdı” dedi. Kadir İstekli ise “Var mı yapacak bir şey onu söyle. Dönebiliyoz mu” karşılığını verirken, H.K.G, “Ama telafi de olmuyor” sözünü kullandı.

Kadir İstekli bunun üzerine “Yani tam bir hatadır… Yanlış bir şey… Ha şu an ben kendi kız çocuğum olsa 6 yaşında evlendirir miyim. Evlendiririm. Lakin o form bir şeye müsaade eder miyim. Etmem” diyerek cinsel istismarı kabul etti.

Soruşturma savcısı Ercan Ateş, 31 Ekim 2022’de Yusuf Ziya Gümüşel, Fatma Gümüşel ve Kadir İstekli hakkında iddianame düzenledi. Kadir İstekli hakkında çocuğun nitelikli cinsel istismarı ve cinsel hücum 67 yıl 10 aya kadar, Gümüşel çifti hakkında ise çocuğun nitelikli cinsel istismarı kabahatinden 22 yıl 6 ay mahpus istendi. İddianamede, Kadir İstekli’nin 2004-2013 yılları içinde cinsel istismar, 2013-2020 yılları içinde ise cinsel atak cürmünü işlediği anlatıldı.

Gazeteci Timur Soykan’ın kamuoyunu duyurduğu olayın akabinde şüphelilerin tutuksuz yargılanması reaksiyon çekmişti. Savcılığın itirazı üzerine gözaltına alınan Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli 15 Aralık 2022’de tutuklanarak cezaevine konulmuştu. Mahkeme, 22 Mayıs’ta yapılacak duruşmayı ise 30 Ocak’a çekmişti.

Bu ortada mağdureye 2012 yılında uydurma rapor verilmesine ait periyodun savcısı, raporda imzası bulunan tabipler ve H.K.G’nin ailesi hakkında başka bir soruşturma yürütülüyor. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada çabucak hemen bir dava açılmadığı öğrenildi.