‘Haksız tahrik indirimi yapılsın ya da ceza verilmekten vazgeçilsin’

Bilgin

Global Mod
Global Mod
DAMLA GÜLER / Milliyet.com.tr
Emre Kınay, 10 Haziran 2020 tarihinde Cihangir’de arkadaşlarıyla bir arada yemeğe gitti. Arkadaşlarıyla birlikte eğlenen oyuncu, yer çıkışında kendisini görüntüleyen gazetecilerle tartışma yaşadı. Kınay’ın kendisine hakaret ettiğini belirten kameraman Mustafa Ağdağ, karakola giderek şikayetçi oldu. Şikayetin akabinde Emre Kınay hakkında ‘hakaret’ kabahatinden dava açıldı. İstanbul 54. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanık Emre Kınay avukatıyla birlikte katıldı.

“MAHREM YERLERİMİ ÇEKTİLER”
Duruşmada birinci vakit içinderda olay günü Emre Kınay ile bir arada olan avukat Dilara Sezgin şahit olarak dinlendi. Yerde tuvaletten çıktıktan daha sonra yere düştüğünü söyleyen Sezgin, “Havalanarak yere düştüm. Havalandığım esnada diz üstü giymiş olduğum etek açılarak mahrem yerlerim göründü. Emre Kınay insani olarak yardım maksatlı yanıma geldi. Bu sırada çalılıkların içinden olduğu bölgeden kameralar hareketlenerek içeri gerçek zoom yaparak çekip yapmaya başladılar” dedi.

daha sonrasında Emre Kınay’ın gazetecilerin yanına gittiğini söyleyen Sezgin, “Kışkırtıcı sorular sordular. Çok derecede tahrik içerek tavır sergilediler. Hatta agresif olduğunu da söyleyebilirim” dedi.

“KIŞKIRTILDIĞINI DÜŞÜNÜYORUM”
Sezgin’in akabinde olay anında bakılırsavli gazeteci Nihat Fındıklı da şahit olarak dinlendi. Emre Kınay’ın yanlarına geldiğinde birinci başta sakin olduğunu söyleyen Fındıklı, “Mustafa Beyefendi biraz daha sorular sormaya başlayınca ortam gerginleşti. Müştekinin soruları sertleşti. Evvel olağan karşılık verirken bir anda sonlandı. Emre Bey’in olay anında kışkırtıldığını düşünüyorum” halinde konuştu.

“HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİ UYGULANSIN”
Alınan şahit beyanlarının akabinde duruşma savcısı, temele ait mütalaasını deklare etti. Savcı, Emre Kınay’ın ‘hakaret’ cürmünden 3 ay 15 günden 2 yıl 4 aya kadar mahpus cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.

Savcı cezada hakkında haksız tahrik indirimi uygulanmasını yahut ceza verilmesinden vazgeçilmesini de talep etti. Mahkeme, mütalaaya karşı taraflara savunma hazırlamak için mühlet vererek duruşmayı erteledi.