Gece neler oldu… Savaşın dördüncü gününde dakika dakika yaşananlar

bencede

New member
Rusya-Ukrayna savaşı 4. gününe girdi.

Rusya-Ukrayna savaşında gözler başşehir Kiev’deki çatışmalarda… Kentin her an Rusya’nın kontrolüne girebileceği konuşuluyor.

Öte yandan, ABD ve batılı ülkelerden gelen askeri yardımlar artıyor. ABD mali yardımı arttırırken Hollanda ve Almanya üzere AB ülkeleri de Ukrayna’ya uçaksavar ve tanksavar füzeleriyle askeri mühimmat yolluyor.

İşte dakika dakika yaşananlar:

Güncelleme: 01:08


Almanya Ulaştırma Bakanı Volker Wissing, yaptığı açıklamada, Berlin’in hava alanını Rus uçaklarına kapatmasından yana olduğunu ve gerekli tüm tedbirlerin alınması talimatını verdiğini belirtti.

Güncelleme: 01:00

Kiev’de Ukrayna hava savunma sistemleri Rus bombardımanına karşılık veriyor.

Güncelleme: 00:36

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısından daha sonra yardım kampanyası başlattı. Büyükelçilikten toplanan yardım ölçüleriyle ilgili açıklama yapıldı.

Elçiliğin Twitter hesabından yapılan paylaşımda “Değerli dostlar, yalnızca Ukrayna halkı değil Türk halkı da seferber olmuş. Saat 23.00 itibariyle yaptığınız bağışlar yardımıyla 10 bin 800 ABD Doları, 900 bin 000 TL topladık. Bu para son kuruşuna kadar Ukrayna Ordusunu ve ülkemizin savunmasını güçlendirmek için kullanılacak!” tabirleri kaydedildi.

Güncelleme: 00:25

Odessa’da halk, Molotof kokteyllerini hazırlıyor.

Güncelleme: 00:17

Alman ARD kanalı: AB, hava alanını Rus havayolu şirketlerine kapatacak.

Güncelleme: 00:20

Ukrayna halkı Polonya’ya gerçek göç ediyor…

Güncelleme: 00:14

Alman Lufthansa havayolu şirketi, bir haftalığına Rusya’ya ve Rus hava alanındaki uçuşlarını askıya aldı.

Güncelleme: 00:10

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un başkanlık ettiği Güvenlik Kurulu’nda, Ukrayna kriziyle ilgili yeni kararlar alındı. Elysee Sarayı’nda toplanan Ulusal Güvenlik ve Savunma Kurulu’nda Cumhurbaşkanı, AB ve ABD’yle koordineli olarak Rusya’ya karşı “ekonomik ve mali yaptırımları güçlendirmek için” harekete geçme sonucu alındı.

Elysee kaynaklarından edinilen bilgilere nazaran, Ukrayna’ya yakıt takviyesinin yanı sıra ek savunma teçhizatı verilmesi de kararlaştırıldı. Fransa’nın “Rus vatandaşlarının mali varlıklarını dondurmak için ulusal önlemler alacağı” da kaydedildi. Ayrıyeten, Rus medyasının ve etkileyicilerinin (influencer) Avrupa topraklarındaki propagandasıyla gayret etmek için tedbirler alınması karar bağlandı.

Güncelleme: 00:10

Ukrayna’nın askeri depolarından yansıyan imgeler:

Güncelleme: 00:08


Alman hükümeti: Rusya’nın SWIFT sisteminden çıkarılmasını belli şartlar altında desteklemeye hazırız

Güncelleme: 00:06

Avrupa Birliği (AB) Kurulu Lideri Charles Michel, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, AB’nin Kiev’e askeri yardımın ulaştırılması sürecini kolaylaştıracağını belirtti.

Michel, “AB savunması Ukrayna’yı desteklemek için harekete geçti. AB’den Ukrayna’ya askeri yardım ulaştırılması sürecini kolaylaştıracağız. Zafer ‘Demokratik Ukrayna’nın olacak” sözlerini kullandı.

Güncelleme: 00:04

Rusya Milletlerarası Münasebetler Kurulu Müdürü, akademisyen Andrey Kortunov BBC’ye demecinde, Lider Putin’in temel planının “operasyonu iki hafta ortasında bitirmek” olduğunu argüman etti.

Güncelleme: 00:02

ABD, BM Güvenlik Kurulu’nun Pazar günü Ukrayna için acil olarak toplanmasını talep etti.

Güncelleme: 00:01

Lviv Belediye Lideri, molotof kokteyllerini ‘Bandera-smootie’ olarak nitelendirerek kent sakinlerine stok yapmaları davetinde bulundu.

Güncelleme: 00:00

Ukrayna’nın doğusunda yer alan ve en kalabalık ikinci kenti olan Harkov ağır bombardıman altında…

RUSYA UKRAYNA SAVAŞININ BİRİNCİ GÜNÜNE DAİR HABERLERE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

RUSYA UKRAYNA SAVAŞININ İKİNCİ GÜNÜNE DAİR HABERLERE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

RUSYA UKRAYNA SAVAŞININ ÜÇÜNCÜ GÜNÜNE DAİR HABERLERE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ