Festo Yeni Biyonik Projesi “BionicSwift”i Sunar

Adanali

Member
Ultra geniş bant teknolojisine (UWB) sahip radyo tabanlı iç mekan GPS sayesinde, yeni biyonik robotumuz BionicSwifts güvenli bir şekilde ve belirli bir hava sahasında koordineli bir şekilde uçabilir. Bu uçuş manevralarını olabildiğince gerçekçi yapmak için kanatlar gerçek kuşların tüylerine göre modellenmiştir. Yapay kuşların çevikliği sadece hafif tasarımları ve aerodinamik kinematiğinden değil, aynı zamanda fonksiyon entegrasyonunun kullanımından da kaynaklanmaktadır.Festo Biyonik Öğrenme Ağı, doğal uçuşlardan ilham alma konusunda uzun bir geçmişe sahiptir. BionicSwift‘in oluşturulması, biyonik uçan nesnelerin geliştirilmesinde Festo‘nun bir sonraki bölümünü temsil eder. Biyolojik modelinde olduğu gibi, hafif yapıların kullanımı yapay kuşun performansını için çok önemlidir. Çünkü hem mühendislikte hem de doğada, hareket etmek için daha az ağırlık, daha az malzeme gerekir ve daha az enerji tüketilir. Bu nedenle BionicSwift, vücut uzunluğu 44.5 santimetre ve kanat genişliği 68 santimetre olmasına rağmen sadece 42 gram ağırlığındadır. Bu onu son derece çevik, döngülü uçuşlarda sıkı dönüşler yapabilme özelliğine sahiptir. Radyo tabanlı bir iç mekan navigasyon sistemi ile etkileşime giren robotik kuşlar, tanımlanmış bir hava sahasında koordineli bir düzende özerk olarak hareket edebilirler.


  • Aerodinamik tüyler
Doğal uçuşu mümkün olduğunca tekrarlayabilmek için BionicSwifts’in kanatları kuş tüylerine göre modellenmiştir. Tek tek lameller ultra hafif, esnek ancak çok sağlam bir köpükten yapılır ve birbirleriyle örtüşür. Bir karbona bağlı tüy, doğal modeldeki gibi gerçek el ve kol kanatlarına tutturulur. Tek tek lameller kanat yukarı strok sırasında dışarı çıkar ve havanın kanattan akmasına izin verir. Bu, kuşların kanadı yukarı itmek için daha az güce ihtiyaç duyduğu anlamına gelir. Lameller daha sonra, uçan robota daha güçlü bir uçuş sağlamak için aşağı inme sırasında kapanır. Kuş kanatlarının bu yakın replikasyonu, BionicSwift’e, önceki atan kanat tahriklerinden daha iyi bir uçuş profili sağlar.


  • En dar alanlarda işlev entegrasyonu
Yapay kuşun çevikliği sadece hafif tasarımı ve aerodinamik kinematiğinden değil, aynı zamanda fonksiyon entegrasyonunun kullanımından da kaynaklanmaktadır. Kuşun gövdesi, kanat çevirme mekanizması, iletişim teknolojisi, kanat çırpma için kontrol bileşenleri ve asansör, kuyruk için kompakt yapı içerir. Fırçasız motor, iki servo motor, akü, dişli kutusu ve çeşitli devre kartları en küçük alanlara monte edilmiştir. Motorların ve mekanik sistemlerin akıllı etkileşimi sayesinde, kanat ritimlerinin frekansı ve çeşitli manevralar için asansörler hassas bir şekilde ayarlanabilir.

  • Uçuş manevrasının GPS koordinasyonu
Robotik kuşların koordineli ve güvenli uçuşu, ultra geniş bant teknolojisine (UWB) sahip radyo tabanlı iç mekan GPS ile mümkün olmaktadır. Uzaya birkaç radyo modülü monte edilerek birbirini bulan ve kontrollü hava alanını tanımlayan sabit ankrajlar oluşturulur. Her kuş, üslere sinyal gönderen ve daha sonra kuşun kesin konumunu bulabilen ve toplanan verileri bir navigasyon sistemi olarak işlev gören merkezi bir ana bilgisayara gönderebilen bir radyo işaretçisi ile donatılmıştır. Sistem, kuşlar için rotaları ve uçuş yollarını planlamak ve belirlemek için önceden programlanmış yolları kullanabilir. Kuşlar, örneğin rüzgar veya termal gibi ortam koşullarındaki ani bir değişiklik nedeniyle, bu uçuş yolundan saparlarsa, herhangi bir pilot olmadan bağımsız olarak uçuş yollarını hemen düzeltirler. Radyo tabanlı iletişim, engeller olsa ve görsel temas kısmen kaybolsa bile konum algılamanın mümkün olduğu anlamına gelir. UWB’nin radyo teknolojisi olarak kullanılması güvenli ve parazitsiz çalışmayı garanti eder.

  • İntralojistik için yeni ilham
Uçuş nesnelerinin ve GPS yönlendirmesinin akıllı ağı, geleceğin ağa bağlı fabrikasında kullanılabilecek bir 3D navigasyon sistemi yapar. Örneğin, malzeme ve mal akışının tam olarak tespit edilmesiyle proses iş akışları iyileştirilebilir ve darboğazlar tahmin edilebilir. Buna ek olarak, otonom uçan robotlar, uçuş koridorları ile fabrika içinde yer kullanımını optimize etmenin bir yolu olan malzemelerin taşınması için kullanılabilir.