Elon Musk, merakla beklenen Cybertruck teknolojisini deklare etti

bencede

New member
Tesla geliştirdiği donanım ve yazılımlar ile otonom sürüş teknolojilerinde yeni bir periyot başlattı. Elon Musk, Hardware 4 olarak isimlendirilen teknoloji ve Tesla Cybertruck ile ilgili birtakım açıklamalarda bulundu.

Tesla Cybertruck, Hardware 4 donanımı ile tanıtılacak

Full Self Driving yazılımı, Tesla’nın günümüzde Hardware 3 ismini verdiği donanım üzerinde çalışıyor. Geçtiğimiz yıl geliştirilmeye başlanan 4. versiyon, Cybertruck ile bir arada piyasaya sürülecek.

Bir yatırımcı, Elon Musk’a araçların Hardware 4 donanımına yükseltilip yükseltilemeyeceğini sordu. Mevzu hakkında açıklama yapan Musk, “Donanım güncelleme ne yazık ki gündemimizde olan bir mevzu değil. Bu durumun gerçekleşmemesi için iki temel sebep bulunuyor. Birinci sebep, Hardware 3 ile Hardware 4 içinde otonom sürüş performansı açısından yükseltmeyi gerektirecek fark bulunmaması. İkincisi ise, araç sahipleri için donanım yükseltme maliyetinin azımsanamayacak kadar yüksek olması.” sözlerine yer verdi.

Hardware 3 teknolojisi, Full Self Driving yazılımı ile şoförlerden yüzde 200 ile 300 içinde daha âlâ sürüş performansı gösteriyor. Musk, Hardware 4 donanımı yardımıyla bu oranın yüzde 500 ile 600 içinde olacağını tez etti.

2021 yılında piyasaya sürüleceği sav edilen Cybertruck, yaklaşık 3 yıldır erteleniyor. 2022 dördüncü çeyrek mali toplantısında Cybertruck ile ilgili soruları yanıtlayan Elon Musk, “Bu yaz üretim için adım atacağınız. Lakin yeni modelin seri üretimi gelecek yıla kadar başlamayacak. Üretim başlangıcı bizim için kıymetsiz bir ayrıntı.” sözlerine yer verdi.