Dünyanın yarısı ağız ve diş sıhhati sorunu yaşıyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Dünya Sıhhat Örgütü’nün datalarına bakılırsa, dünyada 3,5 milyardan fazla insan ağız ve diş sıhhati problemleriyle uğraş ediyor. 2 milyar insanın da çürük diş sorunu yaşadığı kestirim ediliyor. Çok şeker ve karbonhidrat içeren sıhhatsiz beslenmenin çürük dişlere kapı araladığını belirten Ömer İstanbul Diş Polikliniği Kurucusu Diş Tabibi Ömer Karaaslan, “Bu cins yiyeceklerin çoğunlukla tüketildiği Ramazan boyunca ağız ve diş bakımının ihmal edilmemesi daha da büyük ehemmiyet taşıyor. İftar ve sahurdan daha sonra fırçalanmayan dişler, açlık sürecinde bakterilerin akınına uğruyor. Bu durum diş çürüklerinin oluşmasına yer hazırlarken güzel olmayan nefes kokularına ve çeşitli diş eti rahatsızlıklarına niye olabiliyor” dedi.

Lisan bölgesi bakterilere mesken sahipliği yapıyor

Günlük diş bakımının Ramazan boyunca daha ihtimamlı yapılması gerektiğine dikkat çeken Ömer Karaaslan, “Ramazan’da uzun süren açlık niçiniyle sağlıklı beslenme biçiminden uzaklaşabiliyoruz. İftar ve sahurun akabinde diş fırçası, diş kazıyıcı, diş ipi ve ağız bakım suyu ile yapılan ağız ve diş temizliğiyle diş çürüklerinin yanı sıra Ramazan’da çoğunlukla karşılaştığımız beğenilen olmayan nefes kokularının önüne geçebiliriz. Bakterilere konut sahipliği yapan lisan bölgesi makûs nefes sıkıntısının oluşmasını destekliyor. Bu niçinle bu bölgenin diş kazıyıcılarla temizlenmesi büyük kıymet taşıyor” diye belirtti.

Dişler çok şeker ve karbonhidratla savunma gücünü yitiriyor

Ramazan’da şeker ve karbonhidrat açısından güçlü, asitli yiyeceklerin tüketilmesinin fizikî sıhhat kadar ağız ve diş sıhhatini da tehlikeye attığına değinen Ömer İstanbul Diş Polikliniği Kurucusu Diş Tabibi Ömer Karaaslan, “Aşırı şeker, karbonhidrat ve aside maruz kalan dişler, savunma gücünü yitiriyor. Bu tıp besinlerin yerine meyve, zerzevat, baklagil ve kuruyemişlerden oluşan sağlıklı besinlere yönelerek dişlerimizi ve diş etlerimizi muhafaza altına alabiliriz. Üstelik bu çeşit besinlerle bedenimize bakteri ve iltihaplarla savaşma yeteneği kazandırabilir, bağışıklık sistemimizi güçlendirebiliriz” dedi.

Diş tedavisi orucu bozmuyor

Oruçluyken diş tedavisi yapılabileceğine değinen Ömer Karaaslan, “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu istikamette yaptığı açıklamalara bakılırsa, diş tedavisi sırasında yapılan uyuşturucu iğneler ve spreyler orucu bozmuyor. Bu niçinle mevcut tedavilerin devam ettirilmesinde hiç bir sakınca bulunmuyor. Diyanet’in belirttiği konulara hassasiyet gösteren diş doktoru seçimiyle diş tedavinizi devam ettirebilir, uzun müddettir beklettiğiniz diş muayenenizi itimatla yaptırabilirsiniz” sözlerinde bulundu.