“Çok kritik” diyerek maske açıklaması yaptı

bencede

New member
Sıhhat Bakanı Koca, Sakarya’ya gelerek bir dizi seyahat ve incelemelerde bulundu. birinci vakit içinderda Sakarya Valiliği’ne geçen Bakan Koca, Vali Çetin Oktay Kaldırım’ı ziyaret etti.

Valilik ziyaretinin akabinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Koca, koronavirüs olay sayılarında yaşanan düşüşe değindi. Şu an biroldukca kentte ağır bakım servislerinde koronavirüs hastası olmadığını kaydeden Koca, “Salgının seyri bu vakitte giderek tesirini azaltmaya başladı. Bilhassa sıfır hadise olan vilayetlerimiz, sıfır yatan hastası olan vilayetlerimiz ve sıfır ağır bakım hastası olan vilayetlerimiz olmaya başladı. Şu an 19’a yakın vilayetimizde ağır bakımda yatan hasta sayısı sıfır. Her geçen gün bunun azaldığını görüyoruz. Ağrı’da, Uşak’ta, Gümüşhane’de, Bayburt’ta, Artvin’de ağır bakım yataklarımızda şu anda hastamızın olmadığını söyleyebiliriz. Buna emsal toplam 19 vilayetimizde ağır bakım yataklarımızda şu anda hastamızın olmadığını söyleyebiliriz” dedi.

“MASKELİ SON YAZIMIZ OLACAK, DEMİŞTİM’

Koronavirüs sürecinde makûs günlerin geride kaldığını lisana getiren Bakan Koca, “Hatırlarsanız geçen yıl ‘Maskeli son yazımız olacak’ demiştim. O periyot hayli inanan olmamıştı. Geldiğimiz noktada, bahar geldi ve o yaza giriyoruz. Giresun’da da 3 ay öne hatırlarsanız sıhhat bakanı olarak yüksek sesle söz ediyordum. ‘En makûs günlerimiz geride kaldı, telaş etmeyiniz’ diye bir konuşmam oldu. O periyotta de bilhassa bilim insanı arkadaşlarımız olmak üzere biraz kaygıyla yaklaştılar. bir daha birebir şeyi söylüyorum. Telaş etmeyiniz. En berbat günlerimiz geride kaldı, müsterih olun” diye konuştu.

‘BİLİM ŞURASI EN KIYMETLİ TOPLANTISINI YAPACAK’

Bilim Kurulu’nun haftaya toplanacağını söyleyen Bakan Koca, değerli kararların alınacağına değinerek, “Bilim Heyeti haftaya toplanıyor. Haftaya en değerli toplantılarından birini yapacak. Bilhassa maske başta olmak üzere bu manada alınacak kıymetli kararlar olacak, okullarda maske kullanması dahil olmak üzere. Gelecek hafta fazlaca kıymetli olan Bilim Heyeti toplantısında ele almış olacağız. Maskenin en ağır uygulandığı yer okullarımız. Okullarımız başta olmak üzere maske konusunu da haftaya Bilim Heyeti kıymetlendirmiş olacak” dedi.