Citroen Oli: Kartondan yapılan elektrikli araç!

bencede

New member
Fransız araba üreticisi Citroen’in daveti ile 29 Eylül 2022 günü (bugün) gerçekleştirilecek bir basın toplantısı için Paris’e gittik. Bu aktiflikte yapılacak olan duyurunun pek tesirli olacağı lisana getirilirken, Citroen aktiflik öncesinde toplumsal medya hesabında yeni konsept aracını: Citroen Oli modelini duyurdu.

Etkinliğin ana konusu olan Citroen Oli’nin yanlışlıkla paylaşıldına dair argümanlarda bulunuyor.

Fransa’da ana gündem konusu güç krizi olurken, Citroen Oil için yayınlanan reklam sineması “yeterlilik” vurgusu ile karşımıza çıkıyor. Plastik şişeler yerine öbür şişe alternatiflerinin, plastik poşetler yerine ise bez torbaların kullanılmasının kâfi olduğu belirtilirken, elektrikli arabalara geçişin tek başına kâfi olmadığı, bu alanda da önemli bir inovasyona gereksinim olduğu vurgulanıyor.Citroen Oli özellikleri ile şaşırtıyor!

Bu kapsamda yeni bir konsept araç olan Citroen Oli’nin sırrı gayet yavaşça bir yapıda olması. Resmi duyuru çabucak hemen yapılmadığı için aracın yükünü çabucak hemen bilmiyoruz. Lakin paylaşılan ayrıntılar pek dikkat cazibeli.


Sadece 3 kesimden oluşan koltuklarının ultra yavaşça ve konforlu olduğu belirtilirken, aracın kimi kısımlarında karton materyal kullanılmış. Evet, yanlış duymadınız! Kartonu duyan her insanın aklındaki birinci soru sağlamlık olsa da, Citroen geliştirdiği bu materyalin metalden daha sağlam olduğunu belirtiyor.


Aracın yükünü düşürmek için atılan tek adım bu değil. Oli kullanıcılarına müzik dinlemek için kendi hoparlörlerini, navigasyon için kendi telefonlarını kullanmaları tavsiye ediliyor. Dairesel yapıdaki kablosuz hoparlörünüzü, araç içerisindeki bölmeye yerleştirebiliyorsunuz. Yani ses sistemi bile bulunmuyor.


Telefonunuzu büsbütün içine alan özel bir bölme bulunurken çok küçük, daha doğrusu kısa lakin geniş yapıda bir dijital ekran Oil’de yer alıyor. Her şeyin çıkarıldığı ve bu sayede opsiyonel yapının en üst noktaya taşındığı bu aracın tartısını ve özelliklerini ilerleyen saatlerde sizlerle paylaşacağız.