Çin’den binlerce araba Türkiye’ye geliyor!

bencede

New member
Çip krizi ve Covid-19 pandemisi yüzünden dünya genelinde yaşanan araba stok meselelerine karşı yeni bir atak atıldı. Çin’in Türkiye Başkonsolosluğu tarafınca paylaşılan açıklamaya bakılırsa, Çin’den çıkan 4000 arabanın, Derince Limanı’na geleceği bildirildi. Pekala bu otomobiller Türkiye’de kalacak mı?

Çin Konsolosluğu: 4 bin araba Türkiye’ye gerçek yola çıktı


Otomobil üretiminde birinci sırada olan Çin, Avrupa ve Türkiye’deki sıfır araba stok sorunun çözmek istiyor. Çip krizine bağlı olarak oluşan arz-talep bozukluğu, nihayet tahlile kavuşmaya başlıyor. Çin Başkonsolosluğu Sözcüsü hesabından yapılan açıklamada, 4 bin aracın Türkiye’ye geleceği bildirildi.

4 bine yakın otomobiller Çin'in Shanghai Limanından Türkiye'nin Derince Limanına ulaşmak için yola çıktı. pic.twitter.com/tTNIxuYj4I

— Çin Başkonsolosluğu Sözcüsü/中国驻伊斯坦布尔总领馆发言人 (@chinaconsulist) January 29, 2023Twitter hesabından yapılan açıklamada, “4 bine yakın arabalar Çin’in Shanghai Limanından Türkiye’nin Derince Limanına ulaşmak için yola çıktı” tabirleri kullanıldı. Lakin Derince Limanı’na gelecek araçların Türkiye’de kalıp kalmayacağı belgisiz.

Shanghai Limanından gelen arabaların marka ve modelleri şimdilik bilinmiyor. Lokal kaynaklardaki argümanlara göre, araçlar Çinli Chery markasına ilişkin. Geçtiğimiz haftalarda Türkiye pazarına giriş yapan Chery, kimi modellerini 4 bin stokla Türkiye’ye getirdiği açıklandı.

Buna ek olarak, son birkaç aydır pazar araştırması yapan şirketlerin açıklamaları ile sıfır araba satın almak isteyen yahut dolaylı yoldan alan vatandaşların yaptığı geri bildirimler örtüşmüyor. Bu durumun birkaç farklı sebebi mevcut.


Halkın büyük bir çoğunluğu uygun fiyatlı modellere (ilgili satış verilerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz) yöneliyor. Lakin ekonomik şartlar 2019’dan daha sonra berbata gitmiş bulunmasına karşın sıfır araçlara olan ilgi yükseldi.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!