Can kaybına sebep olan virüs panik yarattı: Hastaların yüzde 80’inde belirti yok

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Son olarak Yunanistan’da can kaybına sebep olan, sivrisinek sokması yolu ile bulaşan, yüksek ateş, halsizlik ve baş ağrısı ile kendini aşikâr eden Batı Nil Virüsü (BNV) tüm dünyayı harekete geçirdi. Belirtileri 3 ila 10 gün içinde süren hastalıktan korunma yollarını Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Savaş Vural anlattı.

hemen çabucak beşerler için virüs üzerinde tesirli bir aşının olmadığını belirten Dr. Vural, “Batı Nil virüsü (BNV) enfeksiyonu, insanlarda ateşle, kimi vakit hudut sistemine ait (nörolojik) belirtilerle seyredebilen ve ölümlere niye olabilen, çoğunlukla enfekte sivrisineklerin sokmasıyla bulaşan viral bir enfeksiyon hastalığıdır. Batı Nil Ateşinde, ani başlayan ateş ile bir arada baş ağrısı, halsizlik, göz ardında ağrı, kas ağrıları, sindirim sistemi ile ilgili belirtiler (bulantı-kusma, karın ağrısı ve ishal) ve ciltte kızarıklıklar görülebilir. Akut belirtiler 3-10 gün sürebilir, lakin kimi hastalarda belirtiler uzayabilir ve hastanın eski sıhhatine kavuşması vakit alabilir” diye konuştu.


HASTALIĞA YAKALANMAMAK İÇİN NE YAPMALI?

Batı Nil Virüsü için çabucak hemen bir tedavi usulünün olmadığı biliniyor. Serolojik çalışmalar göz önünde bulundurulduğunda, BNV ile enfekte olan şahısların yaklaşık yüzde 80’inde enfeksiyonun belirti vermeden düzgünleştiğini belirten Vural, hastalık riskinin devasa yükseklikte olduğu ortamlarda çalışanlar yahut o bölgelere seyahat edeceklere şu tekliflerde bulundu:

“Giysilerin hem içine birebir vakitte dışına sinek kovucu spreylerden 35-40 saniye boyunca sıkıp kuruduktan daha sonra giymek, sivrisineklere karşı muhafaza sağlar. bu türlü giysiler yıkansa bile spreyin tesiri 2 hafta muhafaza sürecine devam eder.


Hastalık riskinin daha düşük olduğu yerlerde de içerisinde DEET hususu yer alan böcek ve sinek kovucu ilaçlardan, deri üzerine sürmek, virüse karşı müdafaa aktifliğini artırabilir.

Sivrisineklerin yumurtalarını bırakabildiği; kovalar, lastikler, saksılar, küçük havuzlar vb. olan sular da haftada bir sefer boşaltılarak temizlenip yenilenmeli, üstü kapatılmalı yahut atılmalı.

Bu cins bölgelerde kalınan müddet boyunca kolları ve bacakları kapatacak giysiler giymek de virüse karşı alınabilecek tedbirlerden.”