Bu besinleri tüketerek yaşlılıktan korkmayın! İşte yaşlansanız bile sizi enerjik tutan besinler

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Yaşlanma üç tip olabilir: kronolojik, biyolojik ve ruhsal. “Kronolojik yaşlanma, doğumdan belli bir güne kadar vaktin geçişidir. Biyolojik yaşlanma gözle görülen fizikî yaşlanmadır. Hasarlı meyyit hücre ve dokuların bedende birikmesi kararı oluşur. Ruhsal yaşlanma ise insanların zihinsel olgunluğuna bağlıdır. hayatın farklı evrelerinde, bilhassa yaşlanma sürecinde çeşitli oranlarda besinlere gereksinim duyarız. Beslenme ihtiyaçları ayrıyeten yaş, cinsiyet ve sıhhat üzere faktörlerden de etkilenebilir. Bu niçinle, yaşlanma sürecini yavaşlatmak için bedende kâfi besin alındığından emin olunmalıdır.


Uzmanlar “Bu, âlâ beslenmeye gereksiniminiz olduğunu görmeniz gereken vakittir, zira yaşlanma sürecinde olan bir kişi beslenme eksikliklerine eğilimlidir. Bu eksiklikler hazımsızlık, metabolizma suratının yavaşlaması ve açlık hissinin olmamasından kaynaklanabilir. Eksiklikler oral alımın azalmasına yol açar ve bu niçinle beslenme ihtiyaçlarınızı karşılayamazsınız” diyor. hayatın uzun ömürlü olması için makro ve mikro besinleri hakikat ölçüde içeren istikrarlı bir diyet olmalıdır. Makro besinler karbonhidratlar, yağlar ve proteinlerdir, mikro besinler ise vitamin ve mineral içerir.


İşte kademeli bir yaşlanma sürecini sağlamak için yemeniz gerekenler.PROTEİNLER


“Pandemi sırasında proteinlerin bağışıklık için ne kadar değerli olduğunu anladık. Yaşlanma sürecinde olduğumuz için bu daha da azalır zira metabolizma süratimiz yavaşlar ve sindirim meseleleri yaşarız. Uzmanlar, “Kişi, günlük beden yüküne bağlı olarak ülkü olan, kg başına 0.75 ila 1 gram protein almalıdır” diyor. Lor, ayran, fındık, tohum, deniz eserleri, yağsız et, kümes hayvanları, yumurta, soya ve mercimek üzere yiyecekler.
SU


Yaşlanma sırasında fizikî aktivite azalabileceğinden, su kabızlığı önlemek için kıymetlidir. Çorba, ayran, limon suyu ve su formunda daha fazla sıvı alınabilir. Bedendeki sıvı gereksinimi günde kg başına 30 ml’dir.


YÜKSEK LİFLİ GIDALAR

Vücuttaki toplam 25-30kcal gücün yaklaşık yüzde 55-60’ı karbonhidrat önerilir. Yulaf ezmesi, şekersiz patlamış mısır vb. üzere tam tahıllara ve yüksek lifli besinlere yük verin. İşlenmiş ve rafine tahıllar tüketmeyin. Günde 20 ila -25 gram lif gerekir. Kabızlığı önlemeye yardımcı olur ve kolesterol üzere biroldukça dejeneratif hastalığı azaltır. Yeşil yapraklı sebzeler ve tam tahıllar uygun lif kaynaklarıdır.
VİTAMİN A, C, D VARLIKLI DİYET


Suda çözünen bir vitamin olan beta karoten olan A vitamini üzere mikro besinler uygun bir antioksidandır ve bağışıklığın oluşturulmasına yardımcı olur. Yumurta sarısı ve morina karaciğerinde bulunur. D vitamini, kalsiyum emilimine yardımcı olan ve kemik oluşumu için yeterli olan yağda çözünen bir vitamindir. Balık, güçlendirilmiş süt eserleri ve tahıllar uygun D vitamini kaynaklarıdır. C vitamini suda çözünen bir vitamindir ve tüm turunçgillerde ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.KALSİYUM, DEMİR, ÇİNKO VE FOLİK ASİT İÇERİĞİNDEN GÜÇLÜ GIDALAR


Kalsiyum, kemik gelişimi ve kan pıhtılaşması için kıymetli bir mineraldir. Süt ve süt eserleri, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve tohumlar yeterli kalsiyum kaynaklarıdır. Kan hücresi oluşumu için demir gereklidir. Kuru meyveler, poha, jaggery düzgün demir kaynaklarıdır.

Folik asit, antikor oluşumu ve kırmızı hücre üretimi için kıymetlidir. Koyu yeşil yapraklı sebzelerde folik asit bulunur. Omega-3 yağ asidi, kalp hastalığı insidansını azaltmaya yardımcı olur. Keten tohumu ve kuruyemişler yeterli bir omega-3 yağ asidi kaynaklarıdır. Çinko eklem ve doku takviyesine yardımcı olur. Çinko alımına çoğunlukla kırmızı et ve kabak çekirdeği eklenmelidir.