Bu 3 besin ile yüksek tansiyonunuzu yönetebilirsiniz! İşte size faydalı olacak o besinler

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Tansiyon seviyeleriniz uzun müddet denetim edilmez ve yüksek kalırsa kalp krizi, felç, kalp yetmezliği ve hatta böbrek yetmezliği üzere önemli sıhhat meselelerine yol açabilir. Fakat tedaviye yardımcı olarak ya da sonda kan basıncı kıymetleriniz olduğu için yalnızca diyet ve antrenman önerildiyse bu besinler kan basıncınızı denetim altında tutmaya yardımcı olacaktır.

1. MUZ:

Muz, kan basıncını düşürmeye yardımcı olan güçlü bir potasyum kaynağı olduğu için çoklukla Yüksek Tansiyon diyeti için en uygun yiyeceklerden biri olarak kabul edilir. Bir muz, günlük gereksinimleriniz için yüzde bir kalsiyum, yüzde sekiz magnezyum ve yüzde 12 potasyum sağlar. Uzmanlara göre, “Hipertansiyon diyeti, ortasında yüksek magnezyum, potasyum ve lif içeriği olan muz üzere daha fazla besin içermelidir.” diyor.

• Sağlıklı bir diyet yemek, Tansiyondan muzdarip hastalar için en hafifçee alınan ipuçlarından biri olabilir. Paketlenmiş atıştırmalık yerine muz seçmek üzere küçük adımların uzun vadede size epey daha fazla yardımcı olacağını anlamak kıymetlidir. Sağlıklı kan basıncını korumak için diyetinize daha fazla meyve ve zerzevat ekleyin.

2. KARPUZ:

Karpuz, lif, likopen, A vitamini ve potasyumla yüklü kalp sıhhatini destekleyen bir besindir. Tüm bu besinlerin kan basıncını düşürücü tesirleri vardır. Beta-karoten, C vitamini açısından zengindir ve hem de bir antioksidandır. Âlâ bir potasyum kaynağı olduğu için tansiyon artışlarını denetim altında tutmaya yardımcı olur. American Journal of Hypertension’da yayınlanan bir araştırmaya göre, “Karpuz, çok kilolu bireylerde hem dinlenirken birebir vakitte gerilim altındayken kan basıncını değerli ölçüde azaltabilir.”

• Stresi Yönetmek, yüksek tansiyonu olan şahıslara çoğunlukla verilen bir öteki ipucudur. Kronik gerilimin yüksek tansiyona yol açabileceğine inanılmaktadır. Yoğurt yahut yağlı balık üzere gerilimi korumak için diyetinize daha fazla hipertansiyon dostu besinler ekleyin.

3. YOĞURT:

Kalsiyum güzel tansiyon denetimi için kilit bir aktördür, zira kan damarlarınızın gerektiğinde kendilerini sıkılaştırmasına ve gevşetmesine yardımcı olur. Sade, az yağlı yoğurt, diyetinize fazla ölçüde şeker yahut yağ ek etmeden kalsiyum katkısı için güzel bir yoldur.