Besin zincirindeki fiyatlar artık dijital olarak izlenecek

bencede

New member
Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre, ekonomik Uyum Heyeti, besin fiyatlarındaki dalgalanmaları önlemek, enflasyona tesirini azaltmak gayesiyle anlık eser takibini sağlan dijital bir sistem kurulması sonucu aldı.

Farklı evrelerde elde edilen sinyallerin hangi eserlerde hangi boyutta arz eksikliği oluşturacağı tespiti yapılacağı belirtildi.

Yeni sistemle üretim deseni dataları oluşturulacağı söylenirken hem üreticinin tıpkı vakitte tüketicinin korunacağı aktarıldı.

İktisat Uyum Konseyi’nde evvelki gün alınan karara bakılırsa, farklı evrelerde elde edilen sinyallerin hangi eserlerde hangi boyutta arz eksikliği oluşturacağı tespiti yapılacak

BESİN ARZ GÜVENLİĞİ GÜNÇELENECEK

İktisat Uyum Konseyi evvelki gün Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında toplandı. Global tedarik zincirlerindeki değişim, artan global emtia meblağlarının enflasyon üstündeki tesiri ele alındı.

görüşmede, besin, emtia fiyatlarındaki gelişmelere yönelik önlemler, ziraî üretimin artırılması, besin arz güvenliğinin güçlendirilmesine yönelik tedbirler değerlendirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı uyumunda eser takibini anlık olarak yapılmasını sağlayacak dijital bir sistem kurulması sonucu alındı. Yeni sistemle üretim, toptan, perakende evresinde besin zincirinin tamamı anlık izlenecek.

SİNYALE NAZARAN TEŞVİK, ÖNLEM

Farklı kademelerde elde edilen sinyallerin hangi eserlerde hangi boyutta arz eksikliği oluşturacağı tespiti yapılacak. Eser bulamama riski azaltılacak, olağanüstü haller daha uygun yönetilecek. Üretim deseni dataları oluşturulacak, tarım mamüllerinin üretim planlaması kolaylaşacak. Sistem yardımıyla kalıcı arz eksikliklerini gidermeye yönelik uygun teşvik ve önlemler devreye girecek. Ziraî üretim, meblağların izlenmesine yönelik bilgiler kullanılarak muhtaçlık halinde dış ticaret, vergi mevzularında önlemler tespit edilecek. Sistem, kalıcı arz eksikliklerini gidermeye yönelik tedbirlerin geliştirilmesine katkı sunacak.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında gerçekleşen EKK daha sonrası yapılan açıklamada, artan güç fiyatlarının tesirlerini yönetebilmek üzere ek finansman imkânlarıyla güç verimliliğini artıracak ek tedbirlerin değerlendirildiğini belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, önümüzdeki periyotta bilhassa besin arz güvenliğinin değerli bir ögesi olan ziraî sulamaya yönelik siyaset teklifleri üzerinde görüştüklerini söz etti.

Nurettin Nebati “Bu kapsamda, damlama ve yağmurlama sulama ile güneş gücü santrallerinin yaygınlaştırılmasına yönelik takviye sağlanması üzerinde fikir birliğine vardık” dedi.