Beklenen kar geldi… Ankara beyaza büründü

bencede

New member
Kurak geçen günlerin akabinde yağmur ve kar yurdu tesiri altına almaya başladı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Afyonkarahisar, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bolu, Burdur, Çanakkale, Denizli, Isparta, İzmir, Kayseri, Konya, Manisa, Muğla, Nevşehir, Niğde, Sivas, Uşak, Yozgat, Aksaray ve Karaman için sarı ve turuncu kodlu ihtarda bulunmuştu.

Meteoroloji Uzmanı Kerem Ökten, kar yağışı beklendiğini duyurup detayları paylaştı. Ökten “10 günlük toplamda beklenen Kar örtüsü ölçüsü artıyor. Bedeller cm cinsinden. Ve bu birinci atak. Akabinde bir atak daha geliyor…” dedi.

Ökten, “Kar haritasında İstanbul’a takılmayın. İstanbul’u adım adım artırıyor. Her güncelleme artacak.” sözlerini kullandı.

Geçen yıldan kar imajı paylaşıp “İstanbul için modellerin mutabık olmaya başladığı bir sistem var.” diyerek bugünü yorumlayan Ökten, “pek epeyce senaryo bize vortex veriyor. Yani 24 Ocak 2022’deki üzere. Karadeniz suyu bu sene fazlaca sıcak. Geçen yılki vortex güç olarak 3 atom bombası gücündeydi. Bu yılki 5’e çıkabilir.” diye konuştu.

İSTANBUL KARA ‘MERHABA’ DİYECEK

Ökten, “İstanbul Pazartesi sabahı yağışı yakalarsa, ki yavaşça bir yağış yakalayacak üzere görünüyor, kent ortasında birinci kar yağışına merhaba diyecek. Seyirlik bir kar. Beklenti düşük olmalı” tabirini kullandı. İstanbul’da hafta sonu itibariyle sağanak yağış bekleniyor.

ANKARA’YA KAR MÜJDESİ

Ökten, “(Cuma) gecesi Ankara için fazlaca hoş olacak. Ankaralı karseverler saleplerini hazırlasın.” demişti. Ankara’da beklenen kar yağışı başladı. Ankara’nın yüksek kısımları beyaza büründü.