Anjelika Akbar o fotoğrafın kıssasını anlattı

bencede

New member
30 yılı aşkın müddettir Türkiye’de yaşayan bestekar ve piyanist Anjelika Akbar, toplumsal medyada annesiyle babasının gençlik fotoğrafını paylaştı, altına da şu biçimde yazdı:

“Babam Ukrayna doğumlu. Annem Rusya doğumlu. Ben Kazakistan doğumluyum. Hepimiz Güneş sisteminde bulunan Dünya gezegeni doğumluyuz. Kan rengimiz kırmızı. Birebir havayı soluyoruz. Artık bilinçsizlik zindanından çıkıp hepimizin bu gezegenin ailesi olduğumuzu idrak etme vakti. İvedilikle.”

HEPİMİZ AİLEYİZ

Hürriyet’ten Sinem Vural’a konuşan Anjelika Akbar, toplumsal medyada büyük ses getiren paylaşımı hakkında şu biçimde dedi:

“Benim üzere binlerce kişi var. Ben aslında o paylaşımda hayli daha büyük boyuta taşıdım tüm dünya üstündeki durumları. İnsanlık artık bilinçsizliği bırakıp tek bir aile olduğunu idrak etmeli. Her türlü ayrımcılık insan tabiatına zıt. Çeşitlilikte birlik olmalıyız. herkesin, milyarlarca şahıstan oluşan Dünya gezegeni ailesine mensup olduğunu idrak etmesi gerektiğini yazdım. Asıl buna vurgu yapmak istedim.”

O KELİMEYİ KULLANMAYIN

Anjelika Akbar, paylaşımında “savaş” sözünü bilhassa kullanmadığını da söylemiş oldu:

“Savaş sözünü şuurlu olarak kullanmadım. Zira mevzu savaş değil, insanlığın genel durumu. Birlik şuuruna çağırmak istedim. Benimle ilgili yapılacak haberde de bu sözün kullanılmasını istemiyorum. Zira sözlerin gücü var, mıknatıs üzere. ‘İki ülke içindeki durum’ derseniz daha güzel olur örneğin.”

TÜRKİYE VATANDAŞIYIM

Anjelika Akbar, “Annem burada değil ancak ben uzun yıllardır Türkiye’de yaşıyorum. Tek vatandaşlığım, Türkiye vatandaşlığıdır. Buraya çabucak hemen SSCB dağılmadan evvel geldim. Yani 30 seniçin fazladır buradayım” dedi.

FOTOĞRAFIN KISSASI

Anjelika Akbar, paylaştığı fotoğrafın öyküsünü şu biçimde anlattı:

“Annemin ismi Galina Timchenko, babamın ismi Stanislav Timchenko. Fotoğraf 1967’de çekilmiş. Annem koro şefi, babam ise orkestra şefi olarak SSCB Kültür Bakanlığı tarafınca Yakutsk kentine koro ve orkestra kurmaları için bakılırsavlendirilmiş. Fotoğraf orada çekilmiş. Babam 2012’de Kiev’de hayatını kaybetti.”