Almanlar gelecekten umutsuz

bencede

New member
Almanya’da yapılan bir kamuoyu yoklamasının neticelerina bakılırsa halkın çoğunluğu gelecek konusunda optimist değil. Ankete katılanların birden fazla Almanya’nın önder iktisat ülkesi rolünün de sorgulanması gerektiğini savunuyor.

Allensbach Kamuoyu Araştırmaları Enstitüsü tarafınca Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi ismine yapılan ankete nazaran, Almanya’nın önümüzdeki on yıl ortasında âlâ bir gelişme göstereceğine inananların oranı yalnızca yüzde 31 olarak tespit edildi.

Binden çok kişinin iştirakiyle gerçekleştirilen ankette ayrıyeten iştirakçilerin yalnızca yüzde 39’u ülkenin 10 ila 15 yıl daha iktisatta başkan ülke pozisyonunu koruyabileceğine inandığını belirtti. Beş yıl evvel bu oran yüzde 59 olarak kaydedilmişti.

Katılımcıların yalnızca yüzde 14’ü Almanya’nın son senelerdaki krizlerden daha kuvvetli çıkacağına inanıyor. Yüzde 79’luk bir kısma göre ise devlet epey sayıda düzenlemeler ve çok bürokrasi niçiniyle felce uğratılmış vaziyette bulunuyor.

“SAĞLIK SİSTEMİ KÖTÜLEŞTİ”

Özellikle sıhhat sistemi konusunda şikayetlerin arttığı da anketten çıkan bir başka sonuç oldu. Buna nazaran 2017’de yüzde 81’lik bir kesim Alman sıhhat sistemini ülkenin kuvvetli taraflarından biri olarak görürken, bu ankette ise oran yüzde 60’ta kaldı. Sıhhat sisteminin zayıflatıldığını düşünenlerin oranı bundan evvelki yoklamaya göre iki mislinden çok artarak yüzde 18’den yüzde 39’a çıktı.

Ankete bakılırsa Almanların birçok geleceğe ait karamsar beklentilere sahip olsalar da ülkenin mevcut durumunu olumlu görüyor. Görüşüne başvurulanların yüzde 83’ü ömür standardı ve kalitesini Almanya’nın kuvvetli tarafı olarak değerlendirdiğini belirtti.