Alman ESA astronotu Matthias Maurer, ilk ISS görevi “Kozmik Öpücük” için hazır

Bilgin

Global Mod
Global Mod
+++ GÜNCELLEME: ESA astronotu Matthias Maurer ile SpaceX Crew-3’ün ilk fırlatma denemesi 7 Kasım Pazar, 04:36 CET’ye ertelendi. +++

7 Kasım 2021 Pazar günü (CET), Alman ESA astronotu Matthias Maurer’in NASA astronotları Raja Chari, Thomas H. Marshburn ve Kayla Barron Uluslararası Uzay İstasyonu fırlatmasıyla birlikte ABD uzay şirketi SpaceX’in Dragon uzay kapsülüne binmesi planlanıyor. Maurer’in sıfır yerçekiminde yaklaşık altı ay geçirmesi ve Nisan 2022’de Dünya’ya dönmesi planlanıyor. astronot olarak temel eğitimini başarıyla tamamlamasından bu yana uzaydaki ilk görevi. Bu, Köln’deki ESA Astronot Merkezi’nde, NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’nde, California’daki SpaceX Crew Dragon Cockpit’te ve Rusya, Japonya ve Kanada’daki diğer ISS ortaklarındaki eğitim oturumlarını içeriyordu.

Matthias Maurer’in malzeme bilimi alanında doktorası var ve Saarland’daki St. Wendel’den geliyor: “Teknoloji ve bilimden ve uluslararası ekiplerdeki işbirliğinden çok etkilendim ve uzaydaki altı ay boyunca işim tam olarak bu olacak. 100’den fazla deneyde yer alacağım ve bundan elde edilen bilgilerin hem uzayda hem de dünyadaki günlük hayatımızda ilerlememize katkıda bulunacağını umuyorum.”

“Uzay görevi kolay değil,” diyor fırlatmadan birkaç hafta önce ve devam ediyor: “Zihinsel gücümün büyük bir kısmı, şimdi beni bekleyen şeyin heyecanından geliyor. Benim için ömür boyu sürecek bir rüya yakında gerçek olacak – her zaman tamamen güvenebileceğim harika bir ekip.”

Eğitimli bir malzeme bilimcisi olarak, “birkaç yıl içinde günlük hayatta tekrar bulacağımızı umduğumuz” yeni malzemelerle deneyler yapmayı özellikle dört gözle bekliyor. Pek çok şey benzersiz olacak: “Beni on dakika içinde saatte 28.000 kilometreden fazla hızlandıracak olan bir roketin ateşli yolculuğuyla başlıyor. Uzay İstasyonuna varış ve sadece 90 dakika içinde uzaydaki ilk yörüngem, burada uzaydaki penceremiz olan Kubbeden Dünya’nın güzelliğini seyredeceğim. Bir uzay yürüyüşü umarım gerçekleşecek ve aynı zamanda bir vurgu olacak. ”

Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR) misyona birçok şekilde dahil oluyor: Bonn merkezli DLR’deki Alman Uzay Ajansı, Alman üniversiteleri ve kolejlerinin yanı sıra endüstriden gelen deneyleri ve katkıları seçmek ve koordine etmekten sorumlu. DLR bilim adamları da kendi deneylerini yapıyorlar. Oberpfaffenhofen’deki DLR’nin Alman Uzay Operasyonları Merkezi’nde bulunan ESA’nın Columbus Kontrol Merkezi, ISS’deki European Columbus modülünde yer alan deneylerin planlanmasından ve yürütülmesinden sorumludur. Buradan, deneylerden elde edilen veriler ulusal kullanıcı kontrol merkezlerine ve oradan da dahil olan bilim adamlarına ve endüstri ortaklarına gider. Kozmik Öpücük Misyonu’nun 36 deneyi Almanya’dan geliyor. Yaşam ve malzeme bilimleri, fizik, biyoloji, tıp, yapay zeka veya yer gözlemi alanlarından uygulamaya yönelik bilim ve teknoloji testleri gibi temel araştırmaları içerir. Okul çocukları için kapsamlı bir genç yetenek programı da Matthias Maurer’in gündeminde.

“Almanya, ESA’nın keşif çerçeve programına en büyük katkıyı yapan ülkedir. Bununla birlikte, aynı zamanda ISS’nin ana kullanıcısıyız ve en iyi bilim adamları ve Alman uzay endüstrisi için mümkün olanın sınırlarında yenilikçi araştırma ve yüksek teknoloji için mükemmel çerçeve koşulları yaratıyoruz. ISS, Dünya üzerindeki insanların yararına araştırma yapmak için benzersiz fırsatlar sunar. Matthias Maurer’de mükemmel bir bilim insanına ve uluslararası işbirliği için olağanüstü bir büyükelçiye sahibiz”, DLR Yönetim Kurulu üyesi ve adına Alman ESA işinden sorumlu olan DLR’deki Alman Uzay Ajansı başkanı Dr. Walther Pelzer vurguluyor. “Matthias Maurer’e Cosmic Kiss için en iyisini diliyoruz ve çalışmalarının sonuçlarını sabırsızlıkla bekliyoruz. Çünkü havacılık, inovasyonun itici gücü, ticarileştirme için önemli fırsatlar, heyecan verici işler sunuyor ve benim için vazgeçilmez geleceğimize yatırım.”

Matthias Maurer’in görevinin adı “Kozmik Öpücük”. Misyon adı, evrene, insanlık ile kozmos arasında bir bağlantı olan uzay istasyonuna ve insanların orada yaptıklarına ve gelecekte yapacaklarına bir tür sevgi beyanıdır. Aynı zamanda, bir ortaklık ruhu içinde uzayı keşfetmenin ve ana gezegenimize saygılı ve sürdürülebilir bir şekilde davranmanın değerini temsil eder. Dünya ve Ay’a bir insan kalp atışıyla bağlanan ISS, bu nedenle görev logosunun da merkezinde yer alıyor. Kalp atışı, insanları uzayı keşfetmeye iten tutku ve merakın yanı sıra uzay istasyonunun sağladığı yaşam bilimi deneylerini sembolize etmeyi amaçlıyor. Matthias Maurer, logo için Nebra gökyüzü diskinden (gece gökyüzünün bilinen en eski temsili) ve Pioneer ve Voyager uzay sondalarının veri taşıyıcılarından (insanlık hakkında toplanan bilgilerle) ilham aldı. İnsanoğlunun uzaya olan hayranlığını ve yaşamın, evrenin kökeni ve evrendeki yerimiz hakkında daha fazla şey öğrenme arzusunu temsil ediyorlar. Amblem ayrıca dünya, ay, Pleiades asterizmi ve Mars gibi çeşitli kozmik unsurları içerir.

Matthias Maurer, Avrupa Uzay Ajansı ESA’da şu anda yedi aktif astronottan biridir. Maurer için ay ve Mars’ın özel bir anlamı var. Nisan 2020’de görev eğitimi başlamadan önce, Köln’de ESA ve DLR’nin ortak projesi olan gelecekteki ESA ay simülasyon tesisi Luna’nın geliştirilmesi için proje yöneticisi olarak çalıştı. Ay’ın gelecekteki keşifleriyle ilgili çeşitli jeolojik saha tatbikatlarına da katıldı. 2016’da NASA analog görevi NEEMO 21’in mürettebatının bir parçasıydı. Su altında toplam 16 gün geçirdi ve gelecekteki Mars görevleri için keşif stratejilerini ve araçlarını test etti.