Tekçe Akalay: Niçin şiddeti meşrulaştırayım ki?

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Başarılı oyuncu Tekçe Akalay, geçtiğimiz gün ünlü bir otelde objektiflere takıldı. Basın mensuplarıyla konuşan 37 yaşındaki Akalay, şu an dünyanın güç bir periyottan geçtiğini söyleyerek, “bu biçimde bir çağda yaşayacağımızı hiç düşünmemiştim” sözlerini kullandı.

Hoş oyuncu, son devirde ekrandaki dizilerin günlük hayatta yaşanan şiddeti tetiklediği savlarına da cevap verdi.

“TELEVİZYON CÜMBÜŞ ARACIDIR”
Televizyonun eğitici, öğretici bir araç olmadığını söyleyen oyuncu, “Bu eğitim seviyesiyle alakalı. Televizyon eğitici ve öğretici bir yer değildir, cümbüş aracıdır. İlkokulda öğretmenlerimiz ‘Çocuklar televizyon aptal kutusudur, fazlaca fazla bakmayın’ sıkıntısı. Bunun ne olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunun için de sen şayet hakikaten eğitim seviyenin aşikâr bir noktada isen, bunun ayrımına bir çocuk, bir ergen de varabilir” diye konuştu.

“DİKKAT ETMEDİĞİM GENÇ YAŞLARIM OLDU”
Akalay, “Sizin ortasında şiddet olduğu için yer almadığınız bir proje oldu mu?” sorusuna ise, senaryosu şiddeti legalleştiren işlerde yer almadığını açıklayıp şöyleki konuştu:

“Eğer özendiriyorsa, bunu eleştirmiyorsa, ya da bunu gerekçelendirmiyorsa, senaryo bu manada eksikse ortasında olmak istemem. Bunu meşrulaştırıyorsa senaryo, orada olmak istemem. Buna dikkat etmediğim genç yaşlarım oldu, ancak şu şuurumda dikkat ediyorum. Niçin şiddeti meşrulaştırayım ki?”

“TATİL İÇİN FIRSAT BULAMIYORUM”
Öte yandan oyuncu, geçtiğimiz haftalarda Akmerkez’de kameralara yansımıştı. Abdullah Oğuz’un direktör koltuğuna oturduğu bir dijital iş çektiklerini söyleyen Akalay, “Yaz gelmeden yayınlanır herbiçimde” halinde konuşmuş, bu ortalar epey çalıştığını belirterek, “Tatil için fırsat bulamıyorum. Ortalarda bir boşluk yakalarsam giderim herbiçimde” açıklamasında bulunmuştu.

Ticarete atılan oyuncu, “Bu kadar düzgün geri dönüşler alabileceğimi zannetmiyordum. Çok memnunum, bu süreç beni hayli memnun ediyor” demişti. Koronavirüsten yeni kurtulduğunu da söyleyen oyuncu, “Ben süreci meskende geçirdim. Bir hastalığa bu kadar şükredeceğimi düşünmemiştim. Kendime fazlaca hoş vakit ayırdım. Hayvanlarımla konutumda vakit geçirdim” diye konuşmuştu.

“OYUNCU ARKADAŞLARIMIN ARKASINDAYIM”
Son devirde tacize uğrayan oyuncu arkadaşlarıyla alakalı konuşan Akalay, “Umarım adalet yerini bulur. Hakikaten o manada mağdur olmuş oyuncu arkadaşlarımın sonuna kadar gerisindeyim. Gerçek bildiğini söylemek kabahat değildir yani” tabirlerini kullanmıştı.