Sır vefat… Gerisinden sıçradım lakin yetişemedim

bencede

New member
Emre Mahallesi Göksu Sokak’ta oturan Raziye Ebru Erciyes, geçen yıl 20 Haziran günü saat 04.30 sıralarında 11’inci kattaki meskeninin balkonundan düşüp hayatını kaybetti. Olayın akabinde kuşku üzerine gözaltına alınan 8 yıllık eşi Hasan Devran Erciyes, isimli denetim sonucuyla hür bırakıldı. Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında Hasan Devran Erciyes hakkında, ‘eşe karşı taammüden öldürme’ hatasından dava açıldı.

DAVA BAŞLADI

Kayseri 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde sanık Hasan Devran Erciyes’in yargılanmasına başlandı. Davanın birinci duruşmasında tutuksuz sanık Erciyes ile ölen Raziye Ebru Erciyes’in şikayetçi ağabeyleri Haluk ve Berkan Dökmez ile avukatları Seda Asena Yıldız salonda hazır bulundu. Eşi ile memnun bir evlilikleri olduğunu söyleyen Hasan Devran Erciyes, “Olay gecesi işteydim. Gece 3 üzere konuta geldim. Eşim ile ortamızda hiç bir sorun yoktu. Memnun bir evliliğimiz vardı. Ben latife yapardım. Olay anında eşim çıplak vaziyette, küçük çocuğumuzu emziriyordu. Akabinde onu pusete koyarak bir anda atladı. Ebru’ya kalp masajı ve yapay teneffüs yaptım. Olay sırasında ‘ambulansı arayın’ diye bağırdım. Olay günü eşimin anne ve babası da bizdeydi. Onlar da aşağı indiler. Komşulardan eşimin üzerini örtmek için bir şeyler istedim. Yapay teneffüs yaparken, boğazından sesler geliyordu. Kalbinin atıp, atmadığını bilmiyorum. Olay sırasında yatak odasında bulunan kalorifer peteği kırılmış, balkondaki çamaşır ipi kırılmış, nasıl olduğunu bilmiyorum. Ebru atlarken, çamaşır ipi kopmuş olabilir” sözlerini kullandı.

‘ARKASINDAN SIÇRADIM LAKİN YETİŞEMEDİM’

Eşi atlarken, ona pürüz olmak istediğini de tez eden sanık Erciyes, “Ebru cama sıçradığında ben de sıçradım lakin tutamadım. Çabucak kendini aşağı attı. Maksadım, onu yakalamaktı. Ancak mümkün olmadı. Atlarken çıplak vaziyetteydi. Muhtemelen peteğe basıp atlamış olabilir” dedi.

SIHHAT GÖREVLİSİNE MAHZUR OLDUĞU ARGÜMANI

Mahkeme liderinin birebir binada oturan bir sıhhat çalışanı komşusunun müdahale etmesine pürüz olduğu istikametindeki savları sorması üzerine sanık Hasan Devan Erciyes, “Eşim çıplak vaziyette. Ben de üzerini örtüp, onun yanındaydım. Beni kolluk güçleri eşimin üzerinden çekmek istediler. Ben kimseye müdahale etmedim” karşılığını verdi.

Şikayetçi aile avukatı Seda Asena Yıldız, olayın bir intihar üzere yansıtıldığını argüman ederek, “Son periyotta birfazlaca bayan cinayetinde olduğu üzere bu olay da bir intihar üzere yansıtılmak isteniyor. Lakin bu bir bayan cinayetidir. Maktulenin otopsi raporunda yer almayan burun bölgesindeki faydalanmanın ve bacağındaki faydalanmanın tespiti için belgenin İstanbul İsimli Tıp Kurumu Fizik İhtisas Dairesi’ne gönderilmesini ve bu tarafta bir rapor aldırılmasını istiyoruz” diye konuştu.

Raziye Ebru Erciyes’in ağabeyleri ise şikayetçi olduklarını söyleyerek, sanığın cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme heyeti verdiği orta karar ile sanık Hasan Devran Erciyes’in mevcut durumunun devamına karar vererek, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi. (DHA)