Shakira’nın Kötü Örneği | Dünya Haberleri

Asil Kurt

New member
Eirini Lavrentiadou ve Marco Bastiani tarafından

Üzüntülerin boşa harcandığı günler bunlar Eski erkek arkadaşı futbolcu Gerard Piqué’yi hedef alan bir şarkı yayınladığı için alkışlanan Shakira, İspanyolca’dan tercüme edilen bazı mısralar şöyle: “Rolex’i Casio’ya çevirdin”, “Ferrari’yi Twingo’ya çevirdin”, “Kadınlar artık ağlamıyor, fatura kesiyorlar”, “Ben iki kere 22’ye değerim” “, futbolcunun yeni partnerinin yaşına atıfta bulunuyor.

Sanatın gerçek hayattaki gerçeklerden, özellikle daha dramatik olanlardan ilham alması doğaldır, ancak yansımanın Shakira’nınkinden biraz daha derin ve daha az bencil olduğu örnekler. Leonard Cohen’i düşünüyorum içinde Ünlü mavi yağmurluk yazar, karısının sevgilisine bir mektup yazar ve ona şu sözlerle hitap eder: “Kardeşim, katilim sana/Ne diyebilirim sana?/Muhtemelen seni özlüyorum ve belki de seni affediyorum/Ben’ Yolumdan geçtiğine sevindim”. Ve sonra yine: “Buraya bir daha gelirsen / Jane için veya benim için, bil / düşmanın uyuyor / ve kadını özgür / Evet ve teşekkür ederim, / gözlerinden sildiğin tüm endişeler için / Sonsuza kadar orada kalacaklarını düşündüm/Bu yüzden hiç denemedim bile.”

Aradaki fark, travmaya tepki vermenin sanatsal olsa bile yoludur: Cohen’in durumunda, içsel yansıma, kişinin bencilliğinin üstesinden gelmeyi başaran büyük bir aşkı vurgular. ve bir parçası olmasa bile partnerinin mutluluğunu aramaya gidin.

Ayrıca, Shakira için daha da şaşırtıcı olan şey, basitlik, umursamazlık diyebilirim ki, alaycı bir hayran olarak övülür. veya – daha nadiren de olsa – ayrılıktan sonra doğru hareket şekli olarak futbolcunun ironik tepkisi.

Tüm tekmenin ardındaki ima edilen mesaj şudur: Shakira’yı sev, pençelerini çıkar ve eski partnerini ısır (erkek veya kadın olsun). Ayrılığın nedenleri ne olursa olsun (yalnızca doğrudan olaya dahil olanlar gerçekte ne olduğunu bilir), kişisel duygular ve hepsinden önemlisi, tüm bu medya karmaşasının çiftin şu anda 9 ve 7 yaşlarında olan iki çocuğu Milan ve Sasha’yı nasıl etkileyebileceği.

Bunu bir baba olarak söylüyorum: Evliliğin bitmesinden sonraki yolda yaptığım en büyük hatalar eski sevgilimle şu ya da bu nedenle birbiri ardına kavga etmek oldu. Bu eylemlerde asla çocuklarımı incitmek istemedim, aslında bu savaşları onlar için sık sık verdim ama gerçekte bu “iyi niyetler” yarardan çok zarara neden oldu. Ve bu tuzağa düşmek kolaydır, çünkü her insan kendini aklama ve karşı tarafı kınama eğilimindedir. Bugün, birkaç yıl sonra, hayatlarındaki iki eski partnerin ve çocuklarının mümkün olan en iyi şekilde büyümelerine ancak dingin bir mesafenin sağlayabileceğini anladım.

Burada, Shakira’nın şarkısı ve daha da önemlisi, onu izleyen halk kışkırtmaları, tüm eski sevgilileri onun gibi davranmaya davet ediyor. Sadece bu binlerce vakada onları öfkeden kurtaracak sanat ya da mega sponsorlar olmayacak, ancak eylemler çok daha kolay bir şekilde sözlü saldırganlığa veya eski eşe fiziksel şiddet veya çocuklara aşırı baskı gibi daha kötü bir şey değilse sosyal medya aracılığıyla dönüştürülebilir. En azından uluslararası üne sahip bir sanatçının sosyal rolünü düşünen Shakira, son derece yüzeysel bir şekilde hareket etti ve birkaç yıl içinde bu şarkı patlaması hakkında ne düşüneceğini ve bunun sonrasında neler getireceğini bilmek ilginç olurdu.

Kolombiyalı şarkıcı, Piqué’den daha yaşlı ve daha zengin olabilir, ancak kesinlikle daha olgun olduğunu kanıtlamadı. Ve Onunbasına ve sosyal medyaya sıçrayan bu olgunlaşmamışlık dünyadaki tüm benzer durumları incitiyorburada sanat, şöhret ve milyoner sponsorlukları olmadan, savaş alanında kalan riskler yalnızca çok fazla acı ve insani sefalettir.

İlgili