Selde kaybolan Faruk’un ailesi, WhatsApp’ın ABD’deki merkezinden gelecek haberi bekliyor

bencede

New member
Sinop’un Ayancık ilçesinde 11 Ağustos 2021’de meydana gelen sel felaketinde çalıştığı özel şirketin kullandığı kamyonunu terk edip, inançlı bölgeye çıkarken kaybolan Faruk Adak’tan 9 aydır haber alınamıyor. Diyarbakır’daki ailesi oğullarından gelecek haberi beklerken, olaydan 2 ay daha sonra 11 Ekim 2021’de Faruk Adak’ın ismine kayıtlı telefonundan, aile üyelerinin de bulunduğu WhatsApp kümelerinden çıkış yapıldı. Kız kardeşi Firdevs Adak (22), aktif olmayan hesapların 120 gün boyunca silinmediğinin uygulamanın kendi internet sitesinde yazılı olarak açıklandığini ve ağabeyinin telefon numiçinden 2 ay daha sonra kümelerden çıkılmasının tuhaf olduğunu söylemiş oldu.

“AĞABEYİM YA BİRİNİN YANINDA YA DA TELEFONU BİRİNİN ELİNDE”

Mevzuyu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüştüklerini tabir eden Firdevs Adak, “Kendisine ağabeyimin WhatsApp’ının silindiğini söylemiş olduk. Onun talimatıyla siberden takviye alacağımızı söylemiş oldu. Geçen ay Diyarbakır’a açılışa gelmişti. Ben yine yanına gittim. Mevzuyu kendisine sordum. Hala WhatsApp’ın yazışmalarını beklediklerini söylemiş oldu. Merkezi Amerika’da olduğu için onlardan yazışma bekliyorlar. Beklememizi söylemiş oldu. Ağabeyim burada kümeden ayrılıyor. aslına bakarsanız WhatsApp’ın kendi açıklaması var; 4 ay boyunca internet etkileşimi olmadığı sürece uygulama kendisi hesabı silebiliyor. Ancak benim ağabeyimin telefonu 2 ay mühletle kapalıyken bu hesabı siliniyor ve telefonu parmak iziyle açılıyordu. Parmak izi okutmadan WhatsApp’a giriş yapılamıyordu. Giriş yapıldıktan daha sonra hesap silinebiliyor. Kullananlar uygun biliyor. Benim ağabeyim ya birisinin yanındadır, birlikte telefonu açmışlar ve hesabı silmiş ya da ağabeyimin telefonu birisinin elindedir. Zira format atıldığı vakit da uygulamalar tam kalkar ve ağabeyimin numarası olmadığı için WhatsApp hesabına giriş yapılmaz. Uygulama tekrar indirilir, yine giriş yapılır. Ya ağabeyim birisinin yanındadır ya da telefonu birisinin elindedir” diye konuştu.

“AYNI DAKİKA BİREBİR SANİYEDE KÜMELERDEN ÇIKIŞI OLMUŞ”

Faruk Adak’ın babası İzzettin Adak da “Oğlum Sinop’ta kamyon sürücülüğü yapıyordu. 11 Ağustos’ta Sinop’un Ayancık ilçesinde yaşanan selde, gece yarısı sele yakalanıyor. Kamyonu bırakıp ormanlık alana çıkıyor. Orada gece bekçisini arıyor. Kamyonu bıraktığını söylüyor. Geceyi ormanlıkta geçirdikten daha sonra gündüz saat 12.00-13.00 içinde bir daha arıyor. Kendisinin helikopteri gördüğünü, helikopterin onu görmediğini söylüyor. daha sonrasında bir haber alamadık. Birebir günün akşam saatlerinde baz istasyonundan sinyal alınıyor ancak kuş bakışıyla 8 kilometrelik bir alanı kapsadığı ve ormanlığın da fazlaca sık olması niçiniyle net bir pozisyon alınamıyor. O günden beri çocuktan bir haber alamıyoruz. Bu hadiseden 2 ay daha sonra telefonu bir kişi bulmuş bir biçimde. Birebir dakika, birebir saniye içerisinde aile kümelerinden direkt çıkışı olmuş. Bunu yetkililere bildirdik lakin hala bir sonuç alamadık. kararı bekliyoruz. İnşallah en kısa vakitte sonuç verirler. 7- 8 ay etti. Bir an evvel sonuçlanmasını talep ediyoruz. İçişleri Bakanlığı, AFAD, Jandarma, Emniyet, Valilik, bütün her yere müracaatımızı yaptık. İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ile görüştük. Kızım da onunla görüşmüştü. Yazışmanın kararınu beklediğini söylemiş. Umutla bekliyoruz” diye konuştu.

Annesi Fatma Adak ise, umudunun evvel Allah daha sonra devlet olduğunu söz ederek, oğlunun bulunmasını istedi. (DHA)