Sagalassos’un ünü her geçen gün artıyor

bencede

New member
En sevdiğim programların başında gelir, Ayhan Sicimoğlu İle Renkler. Günde en az eski kısımlardan iki kısmını açar, pür dikkat izlerim. Geçen gün izlerken, izlemediğim bir kısmı fark ettim o an yeni oyuncağına kavuşmuş çocuk üzere sevindim.

Ülkemizin en hoş antik kentlerinden birini gezdirdi, ekranlarda. Ayhan Abi ve bu antik kente inanın, aşık oldum. Duymayanınız varsa kesinlikle “Renkler Sagalassos” kısmını izlesin derim. Sagalassos Antik Kenti, Burdur’un Ağlasun İlçesinin 7 kilometre kuzeydoğusunda bulunuyormuş.

Antik Yunan’da Psidya’nın başşehri olan kentin bugün birden fazla yapısı hâlâ ayakta. Burayı birinci vakit içinderda Fransız Gezgin Paul Lucas 1706 yılında keşfetmiş. Mükemmel çeşmelerinin bugün hâlâ akması ise bu hoş antik kentin en bariz özelliklerinden birisi. Dokuz bin kişilik tiyatro ve kaya mezarları öbür görülesi hoşluklarından.

Ares, Hermes, Zeus, Poseidon ve Athena büstleri buradan çıkarılmış. Ayrıyeten buradan çıkan biroldukça eser bugün Burdur Müzesi’nde sergileniyormuş. Antik kentin ortasında havuzları bulunan Roma Hamamı iki katı korunmuş biçimde günümüze kadar ulaşmış. Üst Agora ve Aşağı Agora’da ziyaretçiler tarafınca en beğenilen yerlerdenmiş.

nazarannleri büyüleyen bu harika yapının bugünlere gelmesine epey teşekkür etmek lazım. Tanıtımları dünya çapında yapılsa bu yapılar bugün yaz tatiline gelen nüfus kadar ziyaretçi çekeceğine eminim. Yanılmıyorsam; bir yerde okumuştum kültür turizmi sayısı her geçen gün üstüne koyarak artıyormuş. Madem bu biçimde, bir furya var en azından bizde hissemizi bu furyadan alalım derim.

Evet, efendim. Bu haftada bize ayrılan mühletin sonuna geldik. Huzurlarınızdan ayrılırken bir ateş başı kıssasını beğenilerinize sunuyor keyifli ve keyifli bir hafta sonu diliyorum.

Bundan yıllar evvel köylüler tuz almak için kalkar kente giderlermiş. Köylünün biri, kentten her dönüşünde karısı komşularına tabak tabak tuz armağan edermiş. Tuzu getiren köylü, karısına ne kadar nasihat verirse versin karısı kelamları kulak arkası ediyor bir daha de komşularına tuz armağan ediyormuş.

Adam bakmış, karısıyla başa çıkamıyor. En sonunda karısını da tuz almaya giderken yanında kente götürmüş. Günlerce yol yürüttükten daha sonra sırtında tuzla meskene kendini atan bayanın kapısının önünde bir daha komşuları armağan tuzu beklemekteymiş. En son komşulardan biri dayanamayıp kapıyı tuz istemek için çalınca bayan, kapıyı açarak:

-“Yok, bacı tuz yok! Bu tuz sizin bildiğiniz tuzdan değil. Yok, tuz yok!”demiş.

Haftaya görüşmek üzere, sevgi ve hürmetlerimle hoşçakalın…

Gurur Düzyatanlar