Puccini Opera Festivali’nde kadına yönelik şiddete karşı Tosca

Asil Kurt

New member
FLORANSA, İTALYA – Stefania Sandrelli, opera yönetmeni olarak ilk kez sahneye çıktığını söylüyor. Bu yılki Piccini Opera Festivali’nde Tosca, kadın kahramanı toplumsal cinsiyete dayalı şiddetle mücadelenin bir sembolü olarak sunuyor. 75 yaşındaki ekran efsanesinin ilk opera prodüksiyonu, Cuma günü Lucca yakınlarındaki Torre del Lago’da 67. Puccini Festivali’nin açılışında memleketi Viareggio’da başlıyor.

Kadına yönelik şiddet artık tolere edilemez” dedi. 2005 yılında Venedik Film Festivali’nden ömür boyu başarı ödülü kazanan Stefani Sandrelli. “Toscar, doğru olmadığını düşündüğü şeylerden rahatsız olan, cesur, güçlü bir kadın, tam anlamıyla çağdaş bir karakter”.

Filmleri arasında yer alan aktris Baştan Çıkarılmış ve Terk Edilmiş (1963), Konformist (1970), 1900 (1976) ve Anahtar (1983), ilk yönetmenlik denemesini yapmaktan heyecan duyduğunu söyledi. “Bu benim için dayanılmaz bir duygu. Büyükbabam bana Puccini’nin tüm aryalarını söylerdi ve bu çıkış beni çok etkiledi, bu bir rüya”.

Torre del Lago’daki Puccini Festivali tamamen besteci Giacomo Puccini’ye adanmış dünyadaki tek Festival. Her yaz, Temmuz ve Ağustos aylarında, Maestro Puccini’nin ölümsüz melodilerine ilham veren yerlerde gerçekleşir. Festival ilk ışıklarını 1930’da gördü ve yıllar içinde her yıl dünyanın her yerinden onbinlerce seyirciyi kendine çeken, prestiji giderek artan bir etkinlik haline geldi.

Puccini ana eserlerini Torre del Lago’da bestelediaralarında Tosca (1900), Madama Butterfly (1904), La Fanciulla del West (1910), La Rondine (1917) ve Il Trittico (1918) yer alır.

Puccini Festivali’nde herkes, en önemli şeflerden bazılarının yönetimindeki büyük opera yıldızlarını takdir edebilir ve Puccini’nin operalarının ünlü yönetmenlerinin gerçekleştirdiği olağanüstü sahnelemelere hayran kalabilir. Madama Kelebek, Turandot, La Bohème, Tosca, Manon Lescaut.

3.400 kişilik Büyük Açık Hava Tiyatrosu
Maestro Puccini’ye adanan, pitoresk Massaciuccoli Gölü’ne açılır ve Pietro Cascella, Jean-Michel Folon ve Kan Yasuda gibi büyük çağdaş heykeltıraşların sanat eserlerine ev sahipliği yapan olağanüstü çekiciliğe sahip bir parkla çevrilidir. Sadece birkaç adım ötede, Maestero’nun yaşadığı ve Masterpeace’lerinin çoğunu bestelediği ev var.

Bugün, içinde Villa-Mozole kalıntıları korunmuştur ve hayatta bu büyük sanatçının sanatsal kariyerini çevreleyen ve ona eşlik eden görkemli kalıntılara hayran olabilirsiniz.

İlgili