Prof. Dr. Ceyhan’dan maske sonucuna reaksiyon: Sevinçle kutlamayı anlamıyorum

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Kolu Lideri Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, maske zorunluluğunun kaldırılmasına reaksiyon gösterdi. “Bunu bu biçimde sevinçle kutlamayı ben anlamıyorum. Sonuçta bizim karar verebileceğimiz bir sonuç yok” diyen Ceyhan, “Bilim insanları yanlışsız olmadığını çabucak hemen daha bir şeyin bittiğini söylemek için erken olduğunu ve kısıtlamaların tedbiren yavaş yavaş kaldırılmasını gerektiğini söylüyor.” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bilim Heyeti toplantısı öncesi Habertürk canlı yayınına katılan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Kolu Lideri Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ‘Maskeli son gün mü sorusu?’ üzerine açıklamalarda bulundu.

Ceyhan’ın konuşması şöyle:

“Maske uygulamasını kaldıracaklar. Lakin bunu bu biçimde sevinçle kutlamayı ben anlamıyorum. Sonuçta bizim karar verebileceğimiz bir sonuç yok. Bir savaş düşünün iki ülke anlaşırsa bunu kutlarsınız barış yapıyoruz diye. Lakin burada bir virüs var karşımızda ve bununla ilgili hiç bir yaptırımımız yok. Aşıyla kendinizi koruyabiliyorsunuz ancak onun haricinde ‘artık insanlara bulaşmayacağım, artık öldürmeyeceğim, hastalandıramayacağım’ diye virüsten bir kelam alamıyorsunuz. Açıkçası uygulamalara son vermek kısıtlamaları kaldırmak olağan ki devletin elinde olan bir olay. Dünyanın her yerinde de bu devletlerle bilim erkeklerinı karşı karşıya getiriyor ve her yerde de bilim insanları yanlışsız olmadığını çabucak hemen daha bir şeyin bittiğini söylemek için erken olduğunu ve kısıtlamaların tedbiren yavaş yavaş kaldırılmasını gerektiğini söylüyor. Fakat hükümetler de ekonomiyi, toplumsal yaşantıyı olağana döndürebilmek için bir an evvel bütün kısıtlamaların kaldırılmasını istiyor.”