Öğrenciler sorularını Matthias Maurer’e yöneltti

Bilgin

Global Mod
Global Mod
“Delta Papa Zero Hindistan Sierra Sierra, ben Delta Kasım İki Delta Lima Romeo, planlanmış bir bağlantı için arıyorum. tamam.” Saat 14:45’te Uluslararası Uzay İstasyonu ISS’de ESA astronotu Matthias Maurer ile temas kuruluyor. Hala cevap yok. Bir sonraki deneme: “Delta Papa Zero…” Braunschweig bölgesinden gelen öğrenciler arasındaki gerilim artıyor. Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’nin (DLR) başlattığı ve “Kozmik Çağrı” adını verdiği kurs ve projelerdeki radyo kontağı için aylarca hazırlık yapıldı. Braunschweig’deki DLR_School_Lab çatısındaki radyo antenleri hizalandı, ancak henüz erken istikrarlı radyo bağlantısı.UUİ güvenli bir şekilde resepsiyon alanına saat 14:50 ve 53 saniyede girer.Ancak zamanın gelmesine birkaç saniye kala öğrenciler önce bir uğultu sesi duyarlar, ardından umdukları cevap gelir: “Delta Kasım İki Delta Lima Romeo, seni çok net duyuyorum. Nasıl ben?

Matthias Maurer yanıtlıyor – doğrudan ISS’nin Avrupa Columbus modülünden. DP0ISS (Delta Papa Zero India Sierra Sierra), Uluslararası Uzay İstasyonu’nun resmi radyo tanımlayıcısıdır. DN2DLR (Delta November Two Delta Lima Romeo), radyo bağlantısını kuran DLR_School_Lab Braunschweig’in tanımlayıcısıdır. Öğrencilerin şimdi soru sormak için yaklaşık sekiz dakikaları var. Okullar video konferanslarla birbirine bağlıdır ve sırayla yapılır. DLR_School_Lab Braunschweig’de tüm satırlar bir araya geliyor. “ISS’den gelen fotoğraflarda sadece dünyayı görüyorsunuz. Yıldızlı gökyüzünün görünümü neye benziyor? Bitti,” diye soruyor Quentin (14). Maja (15), “Orada uyumak nasıl? Tamam,” diye soruyor, “Bir astronot uzayda uçup gittiğinde ne olur? Bitti” diye soruyor Hafsa (11). Her soru, cevap kanalının açık olduğunun bir işareti olarak “Bitti” ile biter. Radyo teknolojisi ile aynı anda konuşmak mümkün değil.

Canlı yayının bir kaydı DLR_next YouTube kanalında görülebilir.


ISS, Braunschweig üzerinde saatte 28.000 km hızla yarışıyorBraunschweig, Calberlah ve Wolfenbüttel’deki (Aşağı Saksonya) beş okuldan öğrencilerin, yaklaşık 400 kilometre yükseklikte ve 28.000 km/sa hızla ufuktan ufka yarışan Matthias Maurer’e 20 sorusu var. Braunschweig’deki DLR_School_Lab başkanı Frank Fischer, “Radyo bağlantısının zaman aralığı kısa” diyor. “Bu yüzden her zaman birkaç dakika önce temas kurmaya çalışırız. Bazen bu, atmosferdeki kırınım etkilerinden dolayı işe yarar.”

DLR_School_Labs’in amacı çocukları ve gençleri bilim ve teknoloji konusunda heyecanlandırmaktır. “Kozmik Çağrı” öncesinde öğrenciler derslerde radyo teknolojisinin fiziksel temellerini öğrendiler, bir mini bilgisayar programladılar ve örneğin radyo istasyonlarını ve uyduları alabilecekleri bir anten yaptılar. Radyo bağlantısı, sahadaki radyo amatörlerinin ve dünya çapındaki ISS ile okul radyo bağlantılarını düzenleyen “Uluslararası Uzay İstasyonunda Amatör Radyo” (ARISS) grubunun desteğiyle kuruldu.


Tüm açık soruların cevaplarıTüm sorular Matthias Maurer’e gitmemiş olsa bile – bu öğleden sonra hazırlıklar için muhteşem bir sonuçtu. Frank Fischer, “Öğrenciler büyük bir bağlılık gösterdiler” diyor. “UUİ ile telsiz bağlantısı sayesinde Matthias Maurer’in görevine doğrudan katılabilirler.” Ve elbette hiçbir soru cevapsız kalmadı. ESA astronotu Gerhard Thiele, video konferans yoluyla uzmanı yanıtlamayı devraldı. Kendi deneyimlerinden de kısa bir sunum yaptı: 2000 yılında Gerhard Thiele Uzay Mekiği Endeavor ile uzaydaydı.

Bir sonraki telsiz kişileri zaten planlanmıştır. Ardından DLR_School_Labs, bölgedeki okullarla bir kez daha iletişim kuracak. Matthias Maurer, ISS’ye Kasım 2021’de başladı. Kozmik Öpücük görevinin bir parçası olarak uzay istasyonunda yaklaşık altı ay geçirecek. ESA astronotu Alexander Gerst’in 2014 ve 2018’deki daha önceki görevleri sırasında, DLR_School_Labs ile telsiz bağlantısı da vardı.