Nalan Tokyürek: Bir yıl konuttan çıkamadım

Bilgin

Global Mod
Global Mod
90’lı yılların sevilen sanatkarı Nalan, Armağan Çağlayan’ın YouTube’da yayınlanan “Dur Bi Dinle” programına konuk oldu. Hakkında bilinmeyenleri anlatan müzikçi, keşfediliş öyküsünden, lakabına, yıllar evvel yaşadığı sıkıntı günlere birfazlaca hususa değindi.

“AKADEMİK MESLEK HAYALİM VARDI”
İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Çalgı Eğitimi’ne kanun öğrencisi olarak ortaokulda başlayan Nalan, lise ve üniversite tahsiline de birebir okulda şan kısmı öğrencisi olarak devam etti ve klasik Türk müziği eğitimini bu okulda tamamladı.

Eğitim hayatıyla alakalı konulan Nalan Tokyürek, “Konservatuvarda okurken öğretim vazifelisi olmak istiyordum. Türk müziğine de âşıktım. Akademik meslek hayal ettim” dedi.

Birinci albümünü 1994 yılında çıkaran ve Tutmayın Beni’, ‘Of Aman’, ‘Bunun İsmi Sevda’, ‘Acemi Balık’, ‘Yaralandım’, ‘Adresi biliyorsun’, ‘Farzet’ üzere müziklerle tanınan Nalan, keşfediliş öyküsünü şöyleki anlattı:

“Zeynep Talu, Garo Mafyan’a solist arıyordu. Bana onunla Altın Pınar’ın barında buluşmamı söylemiş olduler. Ama diğer bir yerde çalıştığım için gitmedim. Zeynep Talu da çalıştığım bara gelip beni dinledi. Her şey o denli başladı.”

‘OF AMAN NALAN’ LAKABININ KISSASI
Müzikçi, “Of Aman” lakabını kendisine Garo Mafyan’ın taktığını; “İlk albümüm çıktığında Garo Abi, ‘Senin ismin Of Aman Nalan. Ferdi Tayfur’un da bayan versiyonu olacaksın’ dedi” diyerek anlattı.

49 yaşındaki ünlü müzikçi, “Benim arabesk müzik söylemem bekleniyordu. Ancak pop’un üzerine Türk müziği vokali yaptım. Bu yüzden senelerca ‘Ne usul yaptığını bilmiyor’ dediler” tabirlerini kullandı.

“ŞARKICILIĞI BIRAKMADIM”
2013-2016 senelerında panik atak bozukluğu yaşadığından da bahseden Nalan, hususla iligi; “Neredeyse bir yıl meskenden dışarı çıkamadım. Çıktığımda da titriyor, arabayı kullanamıyordum. Kalp krizi geçiriyormuş üzere hissediyorum. Vefattan de korkmam aslında. ‘Bir şey olacak, öleceğiz’ ya da ‘Bana bir şey şayet olmazsa onlara olacak’ hissiyle bir yıl geçti. Sonunda üstesinden gelmeye karar verdim. Doktora gittim ve panik atak tedavisi oldum. Akabinde Bodrum’a yerleştim. Huzuru orada buldum” dedi.

Sanıldığı üzere şarkıcılığı bırakmadığını söyleyen Nalan, “Asla işime veda etmedim. Ona yapışık doğdum. Ortada ‘Bıraktı’ diye laflar dönüyor, duyuyorum. Birilerinin işine geliyor bu durum herbiçimde” diye konuştu.