Microlauncher Yarışması – İlk faydalı yük yuvalarının kazananları açıklandı

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Uydu pazarı patlama yaşıyor. Uyduların kendileri giderek küçülüyor ve hafifliyor. Bu on yılda fırlatılan uyduların yaklaşık yüzde 90’ı 500 kilogramdan daha hafiftir ve bu nedenle sözde küçük uyduların (ağırlık) sınıfına aittir. Uygulama alanları çok çeşitlidir – telekomünikasyon hizmetlerinden dünyamızın kara, hava ve su kütlelerindeki değişikliklerin gözlemlenmesine, yeni teknolojilerin uzayda hızlı ve ucuz test edilmesine kadar. Daha küçük fırlatma araçları da bu küçük uyduları hedef yörüngelerine taşımak için yeterlidir.

Bu Haberin Detaylarıa karşı, DLR’deki Alman Uzay Ajansı, 2020’de mikro fırlatıcı yarışmasını duyurdu. Bu, özellikle ticari olarak geliştirilmiş küçük taşıyıcılarla uzaya erişimi teşvik ediyor. DLR’deki Alman Uzay Ajansı, yenilikçi mikro fırlatıcıların geliştirilmesi için BMWi fonlarından toplam 25 milyon avro sağlıyor ve aynı zamanda iki ana turun kazananlarının ilk iki uçuşunda yük taşıma kapasitesini güvence altına alıyor. Uygulama, Avrupa Uzay Ajansı ESA’nın yeni ticari uzay taşımacılığı hizmet programında Alman katkısıyla gerçekleşir. Almanya, Avrupa’da taşıyıcı sektörde ticarileşmeyi başlatmak için bir program rehberi olarak sözde C-STS programını imzaladı.

Münih’ten bir start-up olan Isar Aerospace GmbH, Nisan 2021’de küçük taşıyıcısı “Spectrum” ile mikro fırlatıcı yarışmasının ilk ana turunu kazandı. Spectrum’un ilk uçuşunu 2022’nin sonlarında yapması planlanıyor.

Bu prömiyer için Alman Uzay Ajansı, 2021 sonbaharında başka bir yarışmada DLR’de uygun yükler aradı: Beş Avrupalı araştırma kurumu, Spectrum’da yedi küçük uyduyla ücretsiz uçuşa hak kazandı. Fırlatmayı bilimsel araştırma yapmak ve uzayda yeni teknolojileri test etmek için kullanabilirsiniz.


İşte ilk faydalı yük ihalesinin kazananlarına genel bakış:MSAE-OTTERS misyonu ile Trauen’deki (Aşağı Saksonya) DLR sahasındaki AeroSpace Park’ta bulunan Duyarlı Uzay Kümesi Yetkinlik Merkezi için DLR Yetkinlik Merkezi (RSC³): Birincil hedef, sadece dokuz ay içinde küçük bir uydu geliştirmek ve başlangıç. Bunun için, gelecekteki uydu gelişmelerinin fayda sağlayacağı tipik geliştirme ve dağıtım süreçleri büyük ölçüde hızlandırılmalıdır.

Berlin Teknik Üniversitesi Uzay Teknolojisi Bölümü’nün CyBEEsat misyonu (Cybersecurity Berlin Deneysel ve Eğitim Uydusu) kapsamında bir teknoloji gösterimi gerçekleştirilecek. CubeSat, Potsdam Üniversitesi’nden yeni, radyasyona dayanıklı güneş pillerinin yanı sıra kısa süreli görevler için yeni tanımlanmış frekans bantları için minyatür bir alıcı-vericiye sahiptir.

Würzburg’dan ZfT – Center for Telematics eV, oluşum halinde uçan ve böylece bulutların uzamsal kapsamını ölçebilen üç küçük uyduya sahip volkanik kül bulutlarının bilimsel bir araştırmasıyla.

“FRAMSat-1” misyonuyla Trondheim’dan “Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi” (NTNU): Norveçli bir KOBİ’den yeni bir yıldız sensörüyle öğrenciler tarafından geliştirilen küçük bir uydu için bir teknoloji gösterimi.

“TRISAT-S misyonu” ile “Maribor Üniversitesi” (Slovenya), dünyanın dört bir yanındaki çok sayıda yer istasyonuyla şifreli iletişimi sağlaması gereken minyatür bir alıcı-verici için bir teknoloji gösterimi.

DLR İcra Kurulu Üyesi ve DLR Alman Uzay Ajansı Başkanı Dr Walther Pelzer, tüm kazananları tebrik ediyor ve onlara ve Isar Aerospace’e Spectrum roketinin başarılı bir şekilde fırlatılması ve başarılı bir görev diliyor: “Girişimimizin başarılı olmasından çok memnunum. çok çeşitli uzay faaliyetlerine olanak sağladı ve uzay taşımacılığı yeteneklerinin geliştirilmesini, bilimsel görevler için küçük uyduların geliştirilmesini ve yeni teknolojilerin test edilmesini destekledi.” Üniversiteler, araştırma kurumları, küçük şirketler ve yeni kurulan şirketler arasındaki yakın işbirliği, federal hükümetin uzay stratejisiyle uyumludur. “Bu yarışmaları, Almanya ve Avrupa’da uzay faaliyetlerinin ticarileştirilmesi için bir katalizör ve kolaylaştırıcı olarak görüyoruz.”

Önümüzdeki birkaç gün içinde Isar Aerospace GmbH, ilk faydalı yük yarışmasını kazananlarla işbirliği anlaşmaları imzalayacak: “Spectrum’un ilk uçuşu için faydalı yüklerin seçimini duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz ve Alman Uzay Ajansı’na teşekkür etmek istiyoruz. DLR’ye ve kurumlara olan güven.Bu öncü programın bir parçası olmak ve Avrupa uzayında kamu ve özel sektör arasındaki işbirliğini daha da şekillendirmek bir onurdur.Bu işbirliği, uzay için araştırma ve teknolojinin gelişimini daha da teşvik etmeye katkıda bulunuyor ve Avrupa’daki tüm özel alan ekosisteminin büyümesine, ”diyor CEO Daniel Metzler.

Spectrum’un planlanan ikinci gösteri uçuşu için şimdiden on iki başvuru yapıldı ve bunların seçimine gelecek yıl karar verilecek. DLR’deki Alman Uzay Ajansı’ndaki küçük uydu programı başkanı Markus Wagener, “Aynı zamanda, başka bir faydalı yük yarışmasını duyuracağız” diyor. “Çünkü Nisan 2022’de mikro başlatıcı yarışmasının ikinci galibi seçilecek. Roketinin birinci ve ikinci uçuşu için yine bedava uçma fırsatı sunacağız.”