MEB “Sehven” dedi; 21 öğretmenin işine son verdi

bencede

New member
MEB, “milli sporcu” dokümanı almış şahıslara sunduğu imtihansız vücut eğitimi öğretmeni olma hakkıyla atadığı 21 sporcuyu “şehven atadığını” öne sürerek işine son verdi.

Cumhuriyet’ten Gökhan Kam’ın haberine nazaran, İstanbul’da bir lisede 4 yıldır öğretmenlik yapan ragbi sportmeni Hicran Tabiat Tonyalı, 6 Ocak’ta Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Ulusal Eğitim Bakanlığı’na gönderdiği yazı ile işine son verildiğini öğrendi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Tonyalı’yı ve Tonyalı üzere 20 atletin ‘sehven’ atadığını belirttiği açıklamada, “Yapılan incelemelerde, listedeki atletlerin yönetmelikte belirtilen karşılaşmalarda yarışmadığı fakat müracaatlarının sehven olumlu olarak kıymetlendiği tespit edilmiştir” tabirlerine yer verildi.

bakılırsavine son verilen Tonyalı, şu biçimde konuştu:
“Sabah okula gittiğimde işime son verildiğini öğrendim. Ne olduğunu anlamayınca Gençlik ve Spor Bakanlığı’na gittik. Bize söylenen, ‘Sizin çıktığınız turnuva, Avrupa turnuvası değilmiş. Sizi sehven atadık, bizim yanılgımız. Bugüne kadar çalıştıklarınızın fiyatını aldınız. misyonunuza son veriyoruz’ oldu. Biz de bu karşılığın üzerine 2014’te Avrupa Ragbi Federasyonu’ndan gelen, Avrupa şampiyonası olduğuna dair ıslak imzalı belgeyi gösterdik. Lakin sunduğumuz bu belgeyi kâfi görmediler ve Avrupa şampiyonasına katıldığımıza dair ayrıntılı bir yazı istediler. Avrupa Ragbi Federasyonu ayrıntılı yazıyı bekliyor. O yazı da önümüzdeki hafta gelecek. Yazı geldikten daha sonra tüzel süreci başlatacağız ve dava açacağız. Avukatımız aracılığıyla yürütmeyi durdurma sonucu alıp, dava sonuna kadar nazaranvime dönmeyi umut ediyorum.”

Tonyalı, işine son verildiği için Samsun’a döndüğünü belirterek kelamlarını şöyleki sürdürdü:
“Ben ve biroldukca öğretmen arkadaşım mağdur olduk. Bir sabah uyanıyorsunuz ve işsiz olduğunuzu öğreniyorsunuz. Ben kirada oturduğum için ailemin yanına dönmek zorunda kaldım, yeni çocuğu olanlar vardı, kredi ödeyenler vardı. Benim dışımda da memleketine dönenler oldu. Koca bir belirsizlik var ve elimiz kolumuz bağlı, yazı bekliyoruz.”