Karanlıkta ve sonsuz buzda çeşitli hasat

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR) EDEN ISS serasında NASA misafir bilim adamı Jess Bunchek, Antarktika’daki görevinin sonuna yaklaşıyor. Bunchek, Alfred Wegener Enstitüsü (AWI) tarafından işletilen Almanya’nın Neumayer III İstasyonunda 41. Kışlama Seferi’nin bir üyesi olarak yaklaşık bir yıl yaşadı ve çalıştı. Aşırı soğuktan ve dokuz haftalık kutup gecesinden sağ kurtuldu. Bu süre zarfında, topraksız ve yapay ışıkla çok sayıda sebze ve bitki yetiştirdi. Tamamen kendi kendine yeten sera, aylarca izole kışlayan ekip için brokoli, karnabahar ve şalgam yeşillikleri de dahil olmak üzere bol miktarda hasat sağladı. DLR ve NASA tarafından yürütülen ortak test, gelecekteki Ay ve Mars görevlerinde ve ayrıca Dünya’daki iklim açısından zorlu bölgelerde taze gıda için bir bakış açısı gösteriyor.

DLR Uzay Sistemleri Enstitüsü proje başkanı Dr. Daniel Schubert, “Daha önce EDEN ISS ile yapılan bir kışlama görevi sırasında hiç bu kadar çok farklı türde sebze ve bitki yetiştirmemiştik” diyor. “Jess Bunchek, burada bazı NASA da dahil olmak üzere birçok yeni türü denememize izin vererek büyük bir beceri ve özveri gösterdi.”

Mizuna Hasadı

Jess Bunchek mizuna hasadı yapıyorKredi:

© Markus Baden, DLR/NASA/AWI


Pazıdan kekiklere zengin hasatYıl boyunca Bunchek, hardal ve marul da dahil olmak üzere bazıları Uluslararası Uzay İstasyonunda da yetiştirilen çeşitli mahsul ve meyveler yetiştirmede başarılı oldu. Española Enhanced chili peppers, Bunchek’in Antarktika görevi sırasında ve ayrıca NASA’nın Plant Habitat-04 deneyinin bir parçası olarak Uluslararası Uzay İstasyonunda çok farklı koşullar altında menülere lezzet ve C vitamini ekledi. Bunchek ayrıca domates, salatalık, fasulye, bezelye, yeşil yapraklı sebzeler, su teresi, roka, brokoli ve ayrıca karnabahar, pazı, ıspanak, şalgam, Çin lahanası ve turp yetiştirdi. Ayrıca nane, fesleğen, maydanoz, frenk soğanı, biberiye, kekik ve kekik gibi çeşitli otlar yetiştirdi.

Botanikçi mutlu bir şekilde, “Bitkilerin şimdiye kadar ne kadar iyi büyüdüğünü görmek beni rahatlattı,” diyor. “EDEN ISS benzersiz ve çığır açıcı. Sistemin performansı ve dayanıklılığı, mahsullerin sağlığı ve üretimi, çevreleri ve mikrobiyolojisi, mürettebatın gıda güvenliği, beslenmesi ve psikolojisi hakkında ve bunun yanı sıra aşağıdakiler gibi gerekli araçlar hakkında büyük miktarda veri topluyoruz: elektrik ve su ile gerekli işçilik. NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi Kıdemli Bilim Adamı Ray Wheeler şunları ekledi: “Jess’in EDEN ISS’deki deneyimini, Ay ve Mars’a yapılacak gelecekteki görevlerde taze gıda yetiştirmek için neyin önemli olduğunu daha iyi anlamak için geliştirmeyi gerçekten umuyoruz.”


Buza, karanlığa ve fırtınalara rağmen yeşil yaşam alanıBunchek’in kaldığı süre boyunca, bölgede şimdiye kadar kaydedilen en güçlü rüzgarları üreten de dahil olmak üzere birkaç güçlü fırtına vardı. Şiddetli fırtınalar sırasında Neumayer III istasyonunda kalmak zorunda kaldı ve seraya giden 400 metreyi yürümek için dışarı çıkamadı. Bu günlerde EDEN ISS serası, Bremen’deki DLR Uzay Sistemleri Enstitüsü’ndeki kontrol merkezinden tamamen izlendi ve kontrol edildi. Bunchek, “Tarıma benzer şekilde, hava ve iklimin belirleyici faktörler olduğunu kabul etmeliyiz” diyor. “İşte tam da bu yüzden, ister uzaydaki bir ekip için ister iklim değişikliğiyle mücadele eden topluluklar için olsun, zorlu koşullarda besleyici sebzeler yetiştirmek için teknolojiyi nasıl kullanabileceğimizi öğrenmek için buradayım.”

Linda Ort marul hasadı


Linda Ort marul hasadı

Atmosferik kimyager Linda Ort, “Expertise” marul çeşidinin hasadından memnun.Kredi:

© Jess Bunchek, DLR/NASA/AWI


Yaptığı çalışmalardan biri, taze meyve ve sebzelerin psikolojik etkileri ve bitkilere bakıp dokunabilme olasılığı ile ilgilidir. Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki NASA astronotları, mürettebat arasında benzer anketleri çoktan yürüttüler ve sebze yetiştiriciliği için Veggie Unit’te bitki yetiştirme konusunda çeşitli çalışmaları tamamladılar. “Artık Uzay İstasyonunda Veggie ve Advanced Plant Habitat ile çalışan astronotların izlenimlerini, EDEN serasıyla etkileşime giren Neumayer Station III mürettebatının kışlama izlenimleriyle karşılaştırabileceğiz,” dedi. kışlama ekibi ve uzun bir izolasyon dönemi, Neumayer III, bu tür bir çalışma için harika bir uzay analog ortamıdır.”


Taze sebze meraklısı kışı geçirenlerEski Neumayer kışlayıcısı ve istasyon yöneticisi ve şimdi Helmholtz Kutup ve Deniz Araştırmaları Merkezi (AWI) Alfred Wegener Enstitüsü’nde tıbbi koordinatör olan Dr Tim Heitland şunları ekliyor: “Aşırı soğuk, şiddetli fırtınalar ve kutup gecesi: Antarktika en büyüleyici yerlerden biri. gezegenimizdeki habitatlar.Aynı zamanda uzay benzeri koşullarda sebze yetiştiriciliği için ideal bir test alanıdır.Diğer birçok bilimsel proje gibi EDEN ISS de istasyonun kaynaklarından yararlanırken, diğer yandan kışlama ekipleri düzenli taze sebze tedariki konusunda hala hevesliyiz.”

Almanya’dan araştırmacılarla işbirliği yaparken Bunchek, nesiller arasındaki farkların menşe ülkeler arasındakinden daha büyük olduğunu keşfetti. “Arkadaşlarımdan çok şey öğrendim ve umarım benden önemli bir hayat dersi aldılar: fıstık ezmesi ile sonsuz yiyecek kombinasyonları.” 2022’nin başlarında, Jess Bunchek Antarktika’dan ayrılacak ve yaklaşık 14 ay sonra medeniyete geri dönecek. Kutup gecesinden sonra güneşi ilk gördüğünde dili tutulmuştu. “Yağmur, gök gürültülü fırtınalar, kayalar, toprak ve gece gibi en temel koşulları bile yeniden deneyimlemek ve yeniden yaşamak çılgınca olacak çünkü artık Antarktika’da hiç bitmeyen ‘kutup günü’ içindeyiz.”