Jezero kraterinin etrafında bir kez

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Jezero çarpışma krateri ve çevresi üzerinde sanal bir uçuş, NASA’nın Perseverance gezicisinin iniş alanı – bugün “Mars Görüntüsü” serisinin özel bir yayını olarak sunduğumuz film, birkaç ayrı pozlamadan bir görüntü mozaiği kullanılarak oluşturuldu. Bu, ESA Mars Express görevindeki yüksek çözünürlüklü DLR stereo kamera (HRSC) tarafından yapılan gözlemlere dayanıyordu. HRSC’nin yüksek hassasiyetli dijital arazi modelleri, Perseverance gezgini ile Mars 2020 görevi için iniş sahası da dahil olmak üzere, Mars’ta çok sayıda iniş sahasının seçilmesine önemli bir katkı yaptı. Güvenli bir iniş sağlamak için doğru topografik bilgi hayati önem taşır. Bu, 18 Şubat 2021’de tam olarak NASA’nın planladığı yerde başarılı oldu.


Giriş ve çıkışlı eski krater gölü48 km genişliğindeki Jezero krateri, Terra Sabaea’nın eski dağlık bölgesi ile mevcut yüzeyi çoğunlukla çok daha genç tortularla kaplı olan benzer şekilde eski Isidis Planitia çarpma havzası arasındaki sınırda yer almaktadır. İsidis Havzası kenarının şeklini kabaca taklit edecek şekilde kavisli olan yakındaki Nili Fossae graben sistemi, tektonik kuvvetlerin bir sonucu olarak tam olarak bu etki ile oluşmuştur.

Güneybatısı Syrtis Major volkanik bölgesidir. Videoda Jezero ve çevresinde görülen koyu mavimsi siyah alanlar, eski bir volkanik kül tabakasıyla kaplı. Bu, rüzgar tarafından geniş çapta savrulur ve etkileyici kumul alanları oluşturmak için birçok yerde birikir.

Jezero’nun krater kenarı, bir zamanlar nehirlerin aktığı üç vadi tarafından kırılır. Neretva Vallis ve Sava Vallis, sırasıyla kraterin batı ve kuzeybatı kenarlarında bir nehir deltası oluşturan kollardı. Bu deltalar ayrıca Jezero’da eski bir gölün varlığının kanıtı olarak kabul edilir. Nehirlerin bu delta şeklindeki tortu yelpazesindeki birikintileri, Perseverance with Mission 2020 gezgini ile tam olarak bu bölgeyi araştırmak için bilimsel bir ivme kazandırdı. . Misyonun temel amacı, Mars’ta eski yaşamın izlerini tespit etmektir.

Üçüncü vadi, Pliva Vallis, kraterin doğu kenarını deliyor ve bir zamanlar kraterden su tahliye eden bir kanaldı. Bu nedenle bu eski krater gölü “açık havza gölü” olarak anılmaktadır.

Açık ve kapalı krater gölleri bir zamanlar Mars’ta çok sayıdaydı. İçeri akışı olan ancak çıkışı olmayan kapalı göllerle karşılaştırıldığında, açık krater gölleri bilim için ilgi çekicidir çünkü bunlar sabit su seviyesine sahip tatlı su gölleridir. Buna karşılık, kapalı havzalardaki göller daha sık kuruma dönemlerine maruz kalıyor ve bu da onları tuz göllerine dönüştürüyor. Yaşam dostu koşullar arayışında, açık krater göllerine kıyasla daha az umut vericidirler.


HRSC ve Bağlam Kamerasından alınan kayıtların birleştirilmesiBu filmin dayandığı Mars yüzeyinin görüntüsü, iki farklı enstrümandan birleştirilmiş bir veri setinden oluşuyor. HRSC Mars Harita Görüntüsü Mozaiklerinin (HMC30, Tile MC13E) bir “döşemesi” referans veri seti olarak kullanıldı. Tüm bölge için jeodezik olarak kontrol edilen topografik taban ve kesintisiz temel görüntü sağlar. Ayrıca Mars Reconnaissance Orbiter üzerindeki Bağlam Kamerasından (CTX) alınan 33 kare, piksel başına beş metreye kadar çözünürlükle kullanıldı.

Ayrı ayrı CTX görüntüleri radyometrik olarak ayarlandı, yani parazit yapan radyasyon etkileri, parlaklık referansı olarak kullanılan HRSC MC13E karosu ile milyonlarca pikselin gerçek parlaklık değerinden hesaplandı. İki veri seti, pan-keskinleştirme adı verilen teknikler kullanılarak HRSC renk kanallarına dayalı olarak renklendirildi. Ortaya çıkan mozaik görüntü, üç boyutlu bir manzara oluşturmak için MC13E döşemesinin HRSC dijital arazi modelinden alınan topografya bilgileriyle birleştirildi.

Son olarak, sahnede önceden tanımlanmış bir kamera yolunu izleyerek filmin her saniyesi için 50 kare oluşturuldu. Bu animasyon için, geniş arazide yükseklik farklılıklarını daha iyi göstermek için sahne dikey olarak üç kez büyütüldü. Sahne çerçevesinin sınırlarını bulanıklaştırmak için atmosferik efektler – 200 kilometre mesafedeki bulutlar ve pus – dijital olarak eklendi.

HMC30 ürünlerinin her biri, HRSC ayrı şeritlerinden oluşturulan ve konum, yükseklik ve sensör bilgileri dikkate alınarak coğrafi olarak referans verilen dijital arazi modellerinden ve siyah beyaz görüntü mozaiklerinden oluşur. Ayrıca her karo renkli resim mozaiği olarak da mevcuttur. HMC30 veri ürünleri, USGS MC-30 döşeme şemasının değiştirilmiş bir versiyonuna göre düzenlenmiştir. Tüm HMC30 ürünleri, stereo görüntülerin paket blok ayarına ve Mars Orbiter Lazer Altimetreden (MOLA) gelen küresel tutum bilgilerine dayanmaktadır.


HMC30 ürünlerine bağlantı


Jezero kraterinde sanal yürüyüş