İsmailağa cemaatindeki davada karar

bencede

New member
İsmailağa cemaatinin ölen önderi Mahmut Ustaosmanoğlu’nun yeğeni Saadettin Ustaosmanoğlu’na ‘Cübbeli Ahmet Hoca’ olarak bilinen Ahmet Mahmut Meşhur’a yönelik yayınladığı görüntüde kullandığı tabirler niçiniyle açılan dava karara bağlandı. Mahkeme, Ustaosmanoğlu’na 87 günlük isimli para cezası verdi.

Artı Gerçek’ten Dinçer Gökçe’nin haberine göre bununla birlikte Kökler Derneği’nin de lideri olan Saadettin Ustaosmanoğlu, 14 Aralık 2020 günü, derneğin Youtube hesabı üzerinden yaptığı 16 dakikalık yayında Ahmet Mahmut Meşhur’a yönelik şu tabirler yer alıyordu:

“Çakal, bayanlarla, ayetleri vesile ederek aşna fişna eden tipsin sen… Rasputin, karı p….i, gerzek, ahlaksız, mayın eşeği, rezil köpek, pislik, onursuz, şarlatan, salak herif, medya maymunu…”

Ünlü, görüntüde direkt ismi anılmasa da yayının kendisine yönelik olduğu argümanı ile kabahat duyurusunda bulundu. Ustaosmanoğlu savunmasında “Bu cümleleri söylememin niçini Ahmet Mahmut Meşhur’un ismi ve şahsıyla ilgili değildir. Şayet o denli olsaydı şahsın toplumdaki prestijini zedelemek için kendi ismini kullanırdım. Şahsın, mukaddesat üzerinden yaptığı istismarlar geniş kitleleri rahatsız ettiğinden buna mani olmak niyetiyle üstü kapalı tabirlerde bulundum. Buradaki niyetim asla ve kesinlikle şahsın kendisi değil yanlış fikirleridir” dedi.

Yargılamayı yapan İstanbul Anadolu 24. Asliye Ceza Mahkemesi Ustaosmanoğlu’nun hakaret cürmü işlediğine hükmederek 87 günlük isimli para cezası verdi. Kesin olarak verilen kararda yargı yolu kapalı.