Her Gece Buzdolabını Karıştırıp Yemek Arıyorsanız Dikkat! O Hastalığa Yakalanmış Olabilirsiniz: Birinci Belirtisi…

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Sürekli olarak yemek yiyip doymuyorsanız aman dikkat. Genelde bu yeme alışkanlığını metabolizmanın süratli çalışmasına yorumlarız lakin sanıldığı kadar sıradan değil. Uzmanlar bunun en büyük sebebi insanın ruh halindeki etkenler olduğunu belirtti. Pekala daima aç hissetme yol açar? Hangi hastalığın belirtisi? İşte niye olan etkenler…

STRES YEDİKÇE YEDİRİR

Vücut yorgun, gergin yahut aksiyonlu bir surece girdiğinde gerilim hormonu olarak da bilinen kortizol salgılanır. Bu hormonla beden daha epeyce yemek ister. İsterseniz çok tok olun yeme isteği bir türlü geçmez. Bu yüzden gerilimli durumlarda daha hayli yeme eğiliminde oluruz.

YEDİKÇE DOYMUYORSANIZ DİKKAT

Sürekli olarak aç olup ve normalinden daha fazla yemek yiyip kilo alamıyorsanız tiroidiniz çok hormon üretiyordur. Buda bedende kimi değişikliklere niye olabilir. Temel olarak tiroidi bedendeki her şeyi hızlandıran endokrin hormonal bir organdır. Bu niçinle çok etkinse iştahınızı denetim etmekte zorlanabilirsiniz. Açlığınıza yorgunluk, huysuzluk, kolay kırılan tırnaklar yahut saç dökülmesi takip ediyorsa tabibe danışmakta yarar var. Zira bunların hepsi hipertiroidizm belirtileridir .

OBEZİTE

Aşırı beslenme kilo almanıza niye olabilir. Çok tüketim ile obeziteye bile yakalanmış olabilirsiniz. Obezite bedende depolanan çok yağ insülin düzeylerinin yükselmesine yol açar. Buna cevap olarak ise iştahınızın artabilir. Ayrıyeten, yağ hücrelerinin bedeninizi tokluk hormonu leptine karşı daha az hassas hale getirmektedir. Zira yağ kendi hormonlarını üretir ve obezitenin bir kesimi olarak insanların metabolizması daha yüksek ve daha âlâ durumda olan birine nazaran daha fazla aç hissetme eğilimindedir.

İLAÇLAR

Artan iştah, antidepresanlar, alerji ve lupus üzere durumlar için kullanılan stereoidler ve nöbet önleyici ilaçlar dahil olmak üzere birtakım ilaçların yan tesiri olarak görülebilir. bir daha de bu durum ilacınızı bırakmanız için bir niye olmamalı. Onun yerine hekiminize bu şikayetinizi iletip muadil ilaçlar konusunda yardım alabilirsiniz. Alınan her ilaç bedeninize giren kimyasaldır bu niçinle doktoronuzla konuşup daha az yan tesiri olan alternatifi olan bir ilaca geçiş yapabilirsiniz.

UYKUSUZLUK

Her gece önerilen aralık yedi ila sekiz saat uyumaktır. Bu mühletten daha az uyuduğunuzda ise uyandığınızda bedeniniz açlık düzeyinizi denetim eden hormonları düzenlemekte zorlanır. Uykusuzluk, açlık hormonu ghrelinin yükselmesine ve bedeninizin kaloriye gereksinimi olmasa bile yemek yeme muhtaçlığı duymanıza niye olacaktır. Her gün uyandığımızda metabolizmamız düzenlenir ve kendimizi uykudan yoksun bıraktığınızda hormonlarda düzensizlik ve yapay bir açlık ortaya çıkar.