Gangsta’s Paradise müziğiyle tanınan rap müzikçisi Coolio hayatını kaybetti

Bilgin

Global Mod
Global Mod
‘Gangsta’s Paradise’ müziğiyle bir periyoda damga vuran efsanevi rap müzikçisi Coolio, 59 yaşında ömrünü kaybetti. Uzun müddettir menajerliğini üstüne alan Jarez Posey, müzikçinin Los Angeles’taki meskeninin banyosunda reaksiyonsuz biçimde bulunduğunu deklare etti. Müzikçinin vefat sebebi çabucak hemen muhakkak değil. Lakin menajeri, birinci yardım bakılırsavlilerinin, müzikçinin kalp krizi kararı hayatını kaybettiğini düşündüğünü deklare etti.

GRAMMY KAZANDI

Amerikalı müzikçi Coolio, müzik mesleğine 1980’li senelerda başladı. 1995’te çıkardığı ve tüm dünyada hit haline gelen ‘Gangsta’s Paradise’ müziğiyle hafızalara kazındı. Asıl ismi Artis Leon Ivey Jr olan Coolio, Michelle Pfeiffer’ın başrolde yer aldığı ‘Dangerous Minds’ isimli sinemanın müziği olarak da kullanılan Gangsta’s Paradise müziğiyle Grammy kazandı. Müzik, müzik platformlarında bir milyar dinlenmeyi geçti.

Yaklaşık 40 yıllık mesleğinde sekiz stüdyo albümü yapan Coolio, bir Amerika Müzik Mükafatı, üç de MTV Görüntü Müzik Mükafatı kazandı.

ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORDU

Fantastic Voyage, Rollin’ With My Homies, 1, 2, 3, 4 (Sumpin’ New) ve Too Hot üzere öbür hit müzikleri da olan Coolio, vefatına kadar müzik ömrünü faal bir biçimde sürdürdü. Birkaç gün evvel 90’ların yıldızı olan Vanilla Ice ve Young MC üzere isimlerle turne kapsamında Teksas’ta konser verdi.

Vanilla Ice, Coolio’nun vefatının akabinde Twitter’da “Korkuyorum, dostum Coolio’nun hayatını kaybettiğini duydum” dedi.

“TANIDIĞIM EN UYGUN İNSANLARDAN BİRİ”

Snoop Dogg da 2006’da bir klip için çekilen fotoğraflarını paylaşarak, müzikçinin ödüllü müziğine atıfta bulundu ve “Mafya cenneti. Huzur ortasında uyu” notunu yazdı.

Şarkıcı ve aktör Ice Cube, “Bu fazlaca üzücü bir haber. Bu adamın sanayinin doruğuna hakikat ilerlediğine birinci elden şahit oldum” diye yazdı.

MC Hammer, Coolio’yu “Tanıdığım en düzgün insanlardan biri” diye tanımladı.