Doğukan Manço: 24 sene evvel tam bu saatte o telefon geldi

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Bugün, yalnızca Türkiye’de değil dünyanın bir fazlaca ülkesinde de sevilen Barış Manço’nun ortamızdan ayrılışının 24. Yılı. Manço’nun sevenleri usta sanatçıyı mevt yıl dönümünde unutmadı ve toplumsal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla Manço’ya olan hasretini lisana getirdi.

MÜZİK TARİHİNE İSMİNİ YAZDIRDI

1943 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Barış Manço, 56 yıllık ömrü boyunca bestelediği 200’ün üstündeki müzik ile ismini müzik tarihine yazdırdı. Müzikleri ve televizyon programlarıyla tüm dünyada hatırı sayılır kitleye ulaştı. Avrupa ve bilhassa Uzak Doğu’da hem kültür elçisi ilan edildi tıpkı zamandavlet nişanlarının sahibi oldu. 1970’lerden bestelediği müzikler anısını yaşatmaya devam ediyor.

“EVE AMBULANS GELDİ BABANI GÖTÜRÜYORLAR”

Barış Manço’nun oğlu Doğukan Manço da babasının vefat haberini nasıl aldığını deklare etti. Doğukan Manço yaşadığı acı tecrübeyi şu biçimde anlattı:

24 sene evvel tam bu saatte (22.47) o telefon geldi… Karşı komşum, sesi titreyerek… ‘Eve ambulans geldi babanı gdolayıyorlar.’

“2023’TE CUMHURİYETİMİZ 100 YAŞINA BASACAK”

Onlarca müziğe imza atan Manço’nun 1995 yılında Osaka’da verdiği konserde söylemiş oldukleri viral olmuştu. Japonya’da sahneye çıkan Barış Manço, 2023 müziğinden bahsederek bu yılla ilgili dileklerini sıralamıştı.

Konser esnasında Türk Bayrağı sallayarak müziğinden bahseden Barış Manço, “O yıl benim ülkem, Türkiye 100. yaşına basacak. Kesimimizin ismi 2023. Cumhuriyetimiz 2023’te 100 yaşına basacak. O yıl ben de 80 yaşına basacağım. 2023 yılında yine buraya gelmek istiyorum. Osaka’da tekrar bu şarkıyı çalmak istiyorum” diyor.?

BARIŞ MANÇO KİMDİR?

Mehmet Barış Manço (2 Ocak 1943; Üsküdar, İstanbul – 1 Şubat 1999; Kadıköy, İstanbul), Türk müzikçi, bestekar, kelam müellifi ve TV programı imalcisi. Türkiye’de rock müziğin öncülerinden, Anadolu Rock çeşidinin kurucuları içinde sayılır. Müziğe başlangıcı Galatasaray Lisesi’nde oldu. Yüksek tahsilini Belçika Kraliyet Akademisi’nde tamamladı. Bestelediği 200’ün üstündeki müziği, kendisine 12 altın ve bir platin albüm ve kaset mükafatı kazandırdı.

Bu müziklerin bir kısmı çabucak sonrasında Arapça, Bulgarca,Flemenkçe, Almanca , Fransızca, İbranice, İngilizce, Japonca ve Yunanca olarak yorumlandı. Hazırladığı televizyon programıyla dünyanın bir fazlaca ülkesine gitmiş, bu niçinle “Barış Çelebi” olarak isimlendirilmiştir. Barış Manço 1991 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatkarı Unvanı’na layık görüldü.

Devlet konservatuarı klasik Türk sanat müziği hocası, sanatkarı ve müellif Rikkat Uyanık ve Hakkı Manço çiftinin ikinci çocuğu olan Mehmet Barış Manço 2 Ocak 1943 tarihinde Üsküdar Zeynep Kâmil Hastanesi’nde doğdu. II. Dünya Savaşı senelerında doğduğu için ailesi Mehmet Barış ismini verdi.