Devletin malı deniz… Mardin’de 31 milyonluk vurgun

bencede

New member
“Devletin malı deniz…” dedirtecek son olay Mardin’de yaşandı. Ortalarında Mardin eski Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Yakup Sarı’nın da olduğu 8 kişi hakkında Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın cürüm duyurusuyla 31 milyon 748 bin liralık vurgun davası açıldı.
2015 yılında davanın sanıklarından olan Ali Çelik’in, Çeliker İnşaat Ltd. Şti. şirketi açık ihale yoluyla 5 milyon 50 bin liraya “Artuklu 32 derslikli özel projeli ortaokulu” imal ihalesini aldı. Projenin tamamlanma evresine yanlışsız 2018 yılında periyodun Mardin Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Yakup Sarı tarafınca projede olmamasına karşın ek imalatların yapılması talimatı verildi.

HAYALİ OKULDAN ŞİRKETE MİLYONLAR

Ulusal Eğitim Bakanlığı Teftiş Konseyi’nin raporuna göre Yakup Sarı’nın talimatıyla ortasında ek hizmet binasının da olduğu ek imalatların yapılması için hayali okul inşaatı ihalesi düzenlendi. İhale kanuna muhalif biçimde ard arda düzenlenen , “Artuklu Diyarbakırkapı mevkii 24 derslikli ortaokul” üretimi ile “Artuklu Yenişehir mevkii 24 derslikli ortaokul” üretim işleri ihaleleri pazarlık metodu ile Ahmet Çelik’in şirketine verildi.
Teftiş şurası raporunda açıkça adapsız bir biçimde yapıldığı yazılan bu ihalelerle, yapılması planan iki okulun da 2019 yılının Temmuz ayında bitirilmesi gerekiyordu. Fakat bu iki okulun üretimi için tek bir çivi bile çakılmadı.
Bu okulların üretimi için devletten gelen toplam 31 milyon 748 bin lira ise Ahmet Çelik’in sahibi olduğu Çeliker İnşaat Ltd. Şti isimli şirkete ödendi.
İddianamede bu okulların imali için gönderilen paraların, 2015 yılında ihaleye çıkılan 32 derslikli ortaokul ve Yakup Sarı’nın istediği ek imalatların üretim masraflarında kullanıldığı yazıldı.

2015 YILINDAKİ İHALENİN İKİ KATINDAN FAZLA

Dönemim Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü, Vilayet Ulusal Eğitim Müdür yardımcıları, vazifeli devlet memurları ve inşaat şirketi sahibinin de yargılandığı dava belgesine giren Ulusal Eğitim Bakanlığı Teftiş Konseyi raporun 2015 yılında daha geniş kapsamlı 32 derslikli bir okulun ihalesinin 5 milyon 50 bin liraya verilmesine dikkat çekerken, 2018 yılında 24 derslikli iki okul için bu fiyatın iki katından daha fazla bir paraya mal olmasını olağandışı bir durum olarak değerlendirildi. Yakup Sarı ise tabirinde bu farkı, maliyet fiyatlarındaki artışa bağladı.

SARI’DAN KAMU FAYDASI SAVUNMASI

Yakup Sarı, sözünde üretimine başlanılmayan bu iki okul ihalesinin Ahmet Çelik’in şirketine verilmesini “Artuklu 32 derslikli özel projeli ortaokul üretim işi Ahmet ÇELİK tarafınca imali devam ediyordu. Devam eden bir iş olduğu için kamu faydası gereği kelam konusu Artuklu Yenişehir Mevkii 24 derslikli ortaokul üretimi işi ve Artuklu Diyarbakır mevkii 24 derslikli ortaokulu üretim işi ihalesini birebir şirket olan Çelikler şirketine verildi” kelamlarıyla savundu.

HATİPOĞLU OLAYI

Yakup Sarı’nın ismi bu hadiseden evvel Mardin Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı’nda bir olaya karıştı. Yakup Sarı’nın bu vazifesi yaptığı periyot ilahiyatçı Nihat Hatipoğlu’nu Mardin’e getirerek konferans düzenledi. Yakup Sarı’nın bu konferans için Hatipoğlu’na 60 bin lira öderken, bütçeden ise Hatipoğlu’na ödenmiş üzere göstererek, 400 bin lirayı zimmetine geçirdiği argüman edilmişti.

Saf Gök