“Devlet organize cürüm örgütüne dönüşebilir”

bencede

New member
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Fox TV’de İlker Karagöz ile Çalar Saat programına konuk oldu. Gündeme yönelik açıklamalara bulunan Kılıçdaroğlu, AYM’de evvelki gün yapılan başkanlık seçiminde İrfan Fidan’ın da aday olmasını eleştirerek, “Bir talimatla bu beyefendiyi AYM’ye atıyorlar. Niçin atıyorlar, kendi geleceklerini kurtarmak için mi? Yargı nazaranvini yapmazsa, devlet organize hata örgütüne dönüşebilir” sözlerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyleki:

DÜNYA DEMOKRASİ TARİHİNDE BİR BİRİNCİ: Ortak mutabakat metninin tümünü dikkate aldığınızda, artık yeni bir anlayışı inşa edeceğimizi bakılırsabilirsiniz. Bu tahminen de dünya demokrasi tarihinde bir birinci; altı önder bir ortaya geliyor ve ülkenin problemlerini çözmek için çalışıyor. Baktığınızda her birimiz özveride bulunuyoruz. Altı önderin altına imza attığı mutabakat metnini hayata geçireceğimize kelam veriyoruz.

elbet EKSİKLER OLABİLİR: Her şey burada var mı derseniz natürel ki hayır. Bu bir mutabakat metni. 6 başkanın ‘Biz bunu yapacağız’ dediği hoş bir metin. Burada Türkiye’nin teknoloji ihtilalini, üniversitelerin özerkliğini, kimsenin yatağa aç girmeyeceği bir Türkiye’yi ön görüyoruz. Yolsuzluk defterini büsbütün kapatmak için parlamentoda yasal bir düzenleme yapmayı ön görüyoruz. Gelir dağılımı konusunda, istihdam konusunda hassasız. Birden çok mevzumuz var. olağan olarak eksikler olabilir. Her değişim yeni meseleler yeni krizler yaratabilir ancak biz burada çözelim diye oturuyoruz. Devleti bir şahsa teslim ederseniz bu olmaz.

DAMAT İKİTELLİ’YE FABRİKAYI AÇARKEN BİRİNCİ GİDEN BENİM: Savunma sanayiinin tarihini bilmezler. Birinci kamuoyundan bilinmeyen Bakanlar Konseyi sonucu ne vakit alındı bilmezler. Savunma sanayii hepimizin üzerine titremesi gereken bir alan. Damat İkitelli’de fabrika açtığında birinci ziyarete giden benim. Merhum babasıyla kahvaltı yapan, meselelerini dinleyen benim. Niçin kapatayım ben savunma sanayiini? Tank palet fabrikasının Katar’dan alınıp orduya verilmesini savunan kim?

YILDIRIM SÜRATİYLE AYM LİDERİ OLMAK İSTEDİ: İrfan Fidan kimin talimatlarını yaptı? Erdoğan’ın talimatlarını yaptı. Yargıtay’dan yıldırım süratiyle AYM’ye çıktı. Beni asıl yaralayan, Yargıtay’ın o kişiyi seçmiş olması. 100 küsür yıllık, gelenekleri olması gereken bir kurum. Bir talimatla bu beyefendiyi AYM’ye atıyorlar. Niçin atıyorlar, kendi geleceklerini kurtarmak için mi? Yargı nazaranvini yapmazsa, devlet organize cürüm örgütüne dönüşebilir. Bürokrasinin bu kadar çürüdüğünü tarihimizde görmemiştik. AYM’deki yemin merasimine de katılmadım. Yargıtay’dan atanacaksın, yıldırım süratiyle bu kere de AYM Lideri olacaksın, akıl var mantık var. ‘Efendim beni Sayın Cumhurbaşkanı destekliyor, beni desteklemek zorundasınız…’ her neyse ki onurlu beşerler var.

Ayrıntılar gelecek…