Davutoğlu’nun kelamları Berat Albayrak tartışması çıkardı: Erdoğan dayatması ile yazdım

bencede

New member
Eski Başbakan ve Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu’nun Diyarbakır ziyareti sırasında kendisine gelen bir soru üzerine öfkeli bir biçimde cevap verdi.

Başbakanlığı periyodunda artık itiraz ettiği mevzulara “bu biçimde niye itiraz etmediği” tenkitlerine cevap veren Ahmet Davutoğlu, “İtiraz etmeseydim Başbakanlığım gitmezdi, itiraz etmeseydim benden daha sonraki Başbakan üzere bakanlar üzere milyarlarıma milyar katardım. Bir kuruş haram lokma yemedim, onlara da ‘haram lokma yemeyin’ dedim, yediler. Damadını Bakan yaptı” dedi.

Ahmet Davutoğlu isim vermeden kendisinden daha sonraki Başbakan Binali Yıldırım’ı ve kabinesindeki bakanları eleştirdi. Ahmet Davutoğlu’nun “damadını bakan yaptı” diyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ı da işaret etmesi dikkat çekti.

Berat Albayrak 2015 yılında birinci sefer Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanı olduğu kabinede Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı olarak misyona başladı.

Bu durum üzerine dün akşam Fox TV’de yayınlanan “Orta Sayfa” programına Gelecek Partisi Genel Lider Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün açıklama gönderdi. O açıklamada Ayhan Sefer Üstün, “Davutoğlu’nun Bakanlar Heyeti listesini Berat Albayrak yok diye Cumhurbaşkanı Erdoğan onaylamak istemedi. O sırada Rus uçağı düşürülmüştü, Bakanlar Şurası listesi sunulacaktı. Yeni bir kriz çıkmasın diye Berat Albayrak’ı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dayatması kararında yazmak zorunda kaldım” dendi.

Bu kelamlara programdaki gazeteci Nevşin Mengü de reaksiyon göstererek, “Bunları biz niçin bu biçimde öğreniyoruz” dedi.