Bilgisayar oyunları ve toplumsal medya bağımlılığı

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Dr. Hasan Çağlar Gürol- Günümüz dünyasında yeni jenerasyon bağımlılıklar aldı başını gidiyor. Natürel ki internet, akıllı telefonlar, tabletler, toplumsal medya artık hepimizin hayatının kıymetli ve gerekli bir modülü lakin günün büyük kısmını kapsaması bizi gerçek dünyadan uzaklaştırıyor. Sanal kişilikler, sanal bağlantılar ve manipülasyonlar evvela çocuklarımız olmak üzere, hepimizin başını karıştırıyor. Hele kişi bilgisayar, telefon başında harcadığı vakti denetim edememeye başladığında bağımlılığın ruhsal boyutu çalışıyor demektir. ‘İstediğim vakit bırakırım’ inancı bağımlılığın inkârı olarak karşımızdadır. Toplumsal medya bağımlılığının mümkün makus yanları şunlardır:

*Düşük öz inanç (başkalarının ömrü daima daha düzgün algısı).

*Artmış izolasyon ve yalnızlık.

*Anksiyete ya da depresyon.

*Sosyal anksiyete rahatsızlığının başlangıcı.

*Hep bir şeyler kaçırıyorum hissi.

*Bozulmuş uyku sistemi (özellikle yatmadan evvel ekran maruziyeti).

*Azalmış fizikî aktivite ve sıhhatimize tesirleri.

*Kötü notlar, çalışma nizamının bozulması, vakit algısının değişmesi.

*İş performansında azalma.

*Empati yeteneğini kaybetme.

*Gerçek hayattaki alakalara değer vermeme.

*Tedaviye takviye tavsiyeler

Oyun ve toplumsal medya kullanmasında zaman sonları koyun. Örneğin iş ya da okul daha sonrası akşam (yatmadan en az iki saat önce) yarım saat ya da en çok bir saat.

*Kızgın, hudutlu, depresif hissettiğimizde toplumsal medya ya da oyun bağımlılığı artıyor. Bu his durumlarında yürüyüşe çıkın, müzik dinleyin.

*Sıkıldığımız ve yalnız kaldığımız vakit içinder bağımlılıkları arttırır. Kitap okuyun, bir hobi edinin. Tutkuyla bağlanacak, keyif alınacak bir şeyler bulun.

*Kendinizi kimselerle kıyaslamayın. Toplumsal medya yanlışlı bir algı kararı tüm hayatlar benimkinden uygun hissiyatı yayıyor.

*Ailenizle, arkadaşlarınızla daha fazlaca vakit geçireceğiniz planlar yapın. Fizikî olarak bir arada olmak sanal dünyadan daha düzgündür.

Tıbbi açıklaması ve tahlil yolları

Bağımlılığın toplumsal, biyolojik, genetik ve davranışsal sebepleri vardır. Tahlil için yaklaşım da tüm sebepleri kavrayıcı olmalıdır. Bize zevk veren davranışlar beyin ödül merkezinde dopamin artışına yol açar. Bağımlılıklarda ödül merkezinden çokça dopamin salgılanarak şahısta haz düzeneği uyarılır. Haz hissini devam ettirmek isteyen kişi adım adım bağımlı olur. Bu sıradanleştirilmiş anlatımın bilakis bağımlılık olayı biyokimyasal ve fizyolojik açıdan hayli sayıda anatomik bölge, enzim, hormon, nörotransmitter ve opiad içeren büyük bir matematik denklemi üzeredir. Sabırla bu denklemi çözmeli ve çocuklarımızı da kendimizi de özgürleştirmeliyiz. Yaklaşım alkolde de sigarada da öbür bağımlılıklarda da misal.

Bağımlılıkta evvela kişinin derin bir öyküsünü alıp çocukluğundan itibaren travmaları, ruhsal blokajları, ilgisizlik, sevgisizlik, yalnızlık, değersizlik üzere durumları saptanmalı, kişinin tüm resmi çıkarılmalıdır. Zira üzerinde çalışılacak dopamin, opiadlar, serotonin üzere biyokimyasal farklılıklar kişinin o güne kadar hayata baktığı gözlüğün kararıdur. O gözlük ne kadar lekeli, çamurlu ise algı o kadar bozuktur. Uzun mühlet yanlış algıyla hayata bakmak ise kişiyi kimi vakit bağımlı yapar, kimi vakit de kronik bir hastalığın yerini hazırlar.

Farklı yaklaşımlar

Tedavide birfazlaca farklı yaklaşım mevcut. Ben anlattığımız bu tabanı dengeleme ve temizlemede homeopati, biorezonans, Eriksoncu yaklaşımla hipnoterapi ve akupunktur tedavi yaklaşımlarını kullanıyorum. Bağımlılığın derecesine nazaran tedavi mühleti 1-6 ay ortası değişiyor. Bu şiddetli ve uzun bir müddetçtir. Ümitsizliğe kapılmadan sevdiklerimizin dayanağıyla bu yolda kararlı bir biçimde ilerlemeliyiz. Daha ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz Instagram hesabımız @drhasancaglargurol ve 0536 725 5454 numaralı WhatsApp çizgisinden bizlere ulaşabilirsiniz. Sevgi, sıhhat ve huzurla kalın.